Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı 5. Uluslararası Avrasya Doğal Beslenme, Sağlıklı Yaşam ve Spor Kongresine Katıldı03 Ekim 2019

 

 

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen 5. Uluslararası Avrasya Doğal Beslenme, Sağlıklı Yaşam ve Spor Kongresine katıldı. 

Kongrenin açılışında konuşan Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, acı kayısı çekirdeğinin kanseri önleyici ve uzun dönemde tedavi edici etkilerinin olduğuna dair yürüttükleri çalışmada ilk ürün olan probiyotik katkılı kayısı ekstresi için Tarım ve Orman Bakanlığından üretim izni alındığını belirterek, "Kanser ilacı araştırma laboratuvarını kurmaya talibiz" dedi.

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan da yaptığı konuşmada insanlık tarihinin büyük birikiminden bugüne yansıyan bir kültürü olduğunu belirterek, ‘’Ahilik geleneği olan bir kültür, rekabet kültürüne dönüştü. Rekabet gelişmenin vazgeçilmez unsuru ama değerlerimizi de yozlaştırmadan tüm bu alana sahip çıkmamızın çok kıymetli olduğunu düşünüyorum’’ dedi.

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlkay Erdoğan Orhan yaptığı konuşmada, “Dünyada ve ülkemizde en önemli konular arasında yer alan doğal beslenme ve sağlıklı yaşam 5 gün boyunca üniversitemizde konuşularak en önemli uluslararası platform olacağına inanıyorum. Bu minvalde Eczacılık Fakültemizin de en doğru adres olduğuna inanıyoruz. Çünkü geçmişi 50 yılı aşan fakültemiz Türkiye’nin fiziki mekan olarak da en büyük fakülteleri arasında yer almaktadır” ifadelerini kullandı.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi ile Gazi Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen kongrenin açılış törenine; YÖK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin eşi Dr. Öğretim Üyesi Ahu Pakdemirli, Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş, AK Parti Genel Merkez Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Gazi üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlkay Erdoğan Orhan, Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Nevzat Artık, Balkan Spor Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Erdal Zorba, Kongrenin genel koordinatörü ve Doğal beslenme ve Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Rüştü Karaman, Türkiye Beslenme ve Gıda Platformu Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacı, Prof. Dr. Ayşe Baysal Beslenme Eğitimi ve Araştırma Vakfı Başkanı Selahattin Dönmez, Dünya Apiterapi Federasyonu Başkanı Dr. Timuçin Atayoğlu ve Türkiye Gıda Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri İlknur Menlik ile birlikte kalabalık bir topluluk katıldı.