Avrasya Araştırma Enstitüsünde Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Zorba Seminer Verdi11 Ekim 2019

 

 

Avrasya Araştırma Enstitüsünde 10.10.2019 tarihinde Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdal Zorba, ''Avrasya Bölgesinde Sağlıklı Yaşam Politikaları'' başlıklı seminer verdi.

Prof. Dr. Erdal Zorba seminerine kendini tanıtarak başladı. Zorba, uzun yıllardır akademik faaliyetlerin içinde bulunduğunu, yirmi yılı aşkın süredir profesör olduğunu ve yine uzun süre Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu’nda çalıştığını dile getirdi.

Seminerde, Prof. Dr. Zorba, spor ve yaşam kalitesinin 21. Yüzyıldaki standartlarını anlattı. Yeterli ve kaliteli uyku, sağlıklı beslenme ve doğru şekilde yapılan sporun sağlık sorunlarının azalmasına yardımcı olduğunu dile getirdi. Ayrıca hayatta aktif olmak ve stresten uzak durmak gerektiğinin altını çizdi. Hukuken devletin de toplumun sağlığını korumak durumunda olduğunu, buna yönelik tedbirler alması gerektiğini belirten Zorba, Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’nın 59. Maddesinde bunun hüküm altına alındığını anlattı. Bu çerçevede, Türkiye’nin geliştirmiş olduğu devlet politikasının ana hatlarını ortaya koydu. 

Seminerin devamında Prof. Dr. Erdal Zorba, yaşam kalitesini artırmak ve kötü alışkanlıklardan uzak durmak adına herkesin kendi yaşına göre bir sağlık programının olmasının önemini vurguladı. Artık tüm ülkelerin, sağlıklı nesillerin yetişmesine yönelik planlamalar yaptıklarını belirtti. Bu bağlamda, Türkiye ve Kazakistan arasındaki çeşitli farklılıkları da karşılaştırmalı olarak değerlendiren Prof. Zorba, sözlerinin devamında hareketsizliğin hipokinetik hastalıkları doğurduğunu hatırlattı. Son olarak herkesin hayatta aktif olmasını, iyi beslenmesini ve sporla hayatlarına devam etmesini diledi.

Seminerin sonunda, Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, sunduğu değerli bilgiler için Prof. Dr. Erdal Zorba’ya teşekkür ederek Enstitü adına bir teşekkür belgesi takdim etti.