Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi Anma Programına Katıldı15 Ekim 2019

 

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 26 Haziran Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi Anma  Programına Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız,  Ahmet Yesevi Üniversitesi TÜRTEP Başkanı Prof. Dr. Halil İbrahim Bülbül, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar, kurum müdürleri ve davetliler katıldı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın,  Ahmet Yesevi’nin hikmetlerinde işlediği konular üzerine verdiği konferans ile başladı. Prof. Dr. Musa Yıldız, konuşmasının ilk bölümünde Yesevi Hazretleri hakkında genel bilgiler verdi. Prof. Dr. Musa Yıldız, irfan geleneğinden gelen Yesevi Hazretleri’nin halktan uzak bir âlim olmayıp aksine halkla iç içe olduğunun altını çizdi. Ahmet Yesevi’yi anlamak için manevi değerlerin gözetilmesinin elzem olduğunu belirtip, konuşmasında Yesevi Hazretleri’nden kıssalarla zenginleştirdi.  Ahmet Yesevi’nin eserleri olan Divan-ı Hikmet’ten hikmetler okuyan Yıldız, Divan-ı Hikmet’in en önemli özelliğinin İslam Dinini oldukça anlaşılır manzum şeklinde olduğunu belirtti.

Ahmet Yesevi Üniversitesi hakkında önemli bilgiler veren Prof. Dr. Musa Yıldız, üniversitenin Türkiye’nin yurtdışında eğitim veren iki devlet üniversitesinden birisi olduğu hususunu belirtti. Bunun yanında, üniversitenin Türk dünyası ile ilişkilerin güçlenmesi için oldukça önemli bir misyona sahip olduğunu ekledi.

 İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sanat Kurulu öğretmenleri tarafından bestelenen eserlerin dinletildiği programda Vali Dr. Ozan Balcı, eserleri çok beğendiğini ifade ederek, anma gecesinin düzenlenmesinde emek veren herkese teşekkür etti.

Hoca Ahmet Yesevi ve öğrencilerinin çok kıymetli insanlar olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “ Hoca Ahmet Yesevi ve öğrencileri Anadolu’nun harcını karan insanlar. Türkler öncelikle gönül dünyasını fetheden insanlardır . Önce insanların gönlünü alan, kırmadan dökmeden işleri halleden insanlardır. Bunları adaletle, şefkatle, merhametle yapıyorlar. Kısacası bu insanlar Anadolu’nun mayasını yoğuran insanlardır. Bir kez daha Hoca Ahmet Yesevi ve öğrencilerini rahmetle anıyorum. Hoca Ahmet Yesevi bizde ilim ve irfanı temsil ediyor. Hem aklımızı hem kalbimizi beraber kullanacağız. Aklımızla kalbimizi beraber kullandığımız zaman irfan olur. Hoca Ahmet Yesevi ve öğrencilerinin öğretisi de bizlere bunu yansıtıyor, içselleştiriyor” dedi.

Program sonunda Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a ve Ahmet Yesevi Üniversitesi TÜRTEP Başkanı Prof. Dr. Halil İbrahim Bülbül’e günün anısına hediye takdiminde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, anma gecesine katılım gösteren herkese teşekkür etti.