Dünya Güreş Şampiyonasında Derece Alan Niyazbekov'a Karşılama Töreni15 Ekim 2019

 

14-22 Eylül 2019 tarihlerinde Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonasına katılan Ahmet Yesevi Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencimiz Devlet Niyazbekov gümüş madalyanın sahibi oldu. Ayrıca sporcumuz 2020 Tokyo olimpiyatlarına da katılma hakkı kazandı. 

Şampiyonada 65 kiloda derece alan sporcumuzun Türkistan’a dönüşü münasebetiyle 12 Ekim 2019 Cuma günü karşılama töreni düzenlendi. Kültür Merkezinde yapılan etkinliğe, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Umirbek Umbetov, Doç. Dr. Pusat Pilten ve Dr. Emrekul Abuov katılarak tebrik ve teşekkürlerini ilettiler. 

Törende konuşan güreşçimiz Niyazbekov, dünyanın en iyi sporcularının katıldığı bir turnuvada gümüş madalya ile dönmenin sevincini yaşadığını söyledi.

Çok çalışmanın neticesini aldığını dile getiren Niyazbekov, "Zorlu bir şampiyona oldu. Hem gümüş madalya almanın hem de 2020 Tokyo Olimpiyatlarına katılma hakkı elde etmenin gurur ve mutluluğu içerisindeyim. Destekleri için üniversite yönetimine teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

Etkinlikte öğrencilere başarıya giden yolda çalışmalarını anlatan sporcumuza geleneksel Kazak milli giysisi Çapan giydirilerek hediye takdiminde bulunuldu.