Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde “Hoca Ahmet Yesevi’yi Anlamak” Konferansı Yapıldı16 Ekim 2019

 

 

Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli HeyetiBaşkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın katılımıyla, Türk Dünyasında önemli bir yeri olan Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatının, düşüncesinin, eserlerinin anlatıldığı “Hoca Ahmet Yesevi’yi Anlamak” isimli konferans gerçekleştirildi. 

 

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi Kadı Burhaneddin Salonunda düzenlenen programa Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Alim, Genel Sekreter Prof. Dr. Hakan Yekbaş, dekanlar, müdürler, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmasında Hoca Ahmet Yesevi’nin Türklerin İslamlaşmasındaki rolüne ve Anadolu ile Balkanların Müslüman olmasında yaptığı katkılara değindi.

Hoca Ahmet Yesevi’nin  “zaman” kavramına ayrı bir önem verdiğini ve zamanını bu kapsamda üçe ayırarak birinci bölümde ibadet ettiğini, ikinci bölümde ilimle hemhâl olduğunu, üçüncü bölümde de geçimini sağladığını anlatan Prof. Dr. Musa Yıldız, “Sözleri günümüze kadar gelen büyüklerimizi yetiştiren Hoca Ahmet Yesevi, bir taraftan da kum saatinin taneleri aşağı doğru süzülürken zamanı iyi kullanıp daha fazla öğrenci yetiştirmeyi hedeflemiştir. Hoca Ahmet Yesevi’nin sizlere en güzel örneklerinden birisi de zamandır. Zamanı iyi kullanmaktır. Zaman kan gibidir; telafisi yoktur” dedi.

Hoca Ahmet Yesevi’nin manevi yönünün yanında eğitici yönü ile yetiştirdiği 99 bin talebe ile dünyanın dört bir tarafında gerçekleştirdiği ilim faaliyetleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Musa Yıldız Hoca Ahmet Yesevi’nin Divan-ı Hikmet adlı eserinden bir hikmet ile konuşmasına son verdi:

 

"Nerde görsen gönlü kırık, merhem ol sen

Öyle mazlum yolda kalsa, yoldaşı ol sen

Mahşer günü dergâhına yakın ol sen

Ben-benlik güden kişilerden kaçtım ben işte."

 

Program Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Âlim Yıldız’ın Prof. Dr. Musa Yıldız’a teşekkür belgesi takdimi ile sona erdi.