Ahmet Yesevi Mirası ve Türkistan Sempozyumu21 Ekim 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Türkistan Hazret Sultan Müzesi işbirliğiyle 18 Ekim 2019 Cuma günü Kültür Merkezinde  “Ahmet Yesevi Mirası ve Türkistan” konulu sempozyum düzenlendi. 

Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’dan 60’a yakın akademisyenin katıldığı sempozyumun açılış törenine, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Rektör Yardımcısı Dr. Emrekul Abuov, Hazret Sultan Müzesinin Müdürü Nurbolat Ahmetov ile çok sayıda akademisyen ve  öğrenci katıldı. 

Sempozyumun açılış konuşmalarında Rektör Vekili Tomar, Hoca Ahmet Yesevi’nin başlattığı geleneğin Türkiye ve Kazakistan işbirliğiyle kurulan Ahmet Yesevi Üniversitesi ile devam ettirildiğini belirterek, Yesevi’nin mirasını Türkiye’de ve Türkistan’da gerek basılı yayınlarla gerekse bu tür etkinliklerle yaşatmaya çalıştıklarını vurguladı.

Hoca Ahmet Yesevi öğretisi minvalinde eğitim öğretim faaliyetleri yaptıklarına işaret eden Tomar, “Üniversitemizde Türk dünyasının her bir köşesinden gençler öğrenim görmektedir. Burada gençlere eğitim öğretim faaliyetleri ile birlikte Yesevi’nin öğretisini veriyoruz” dedi.

Açılış töreni davetli konuşmacıların konuşmaları ile sona erdi. Üç oturumda gerçekleşen  sempozyumda Türk dünyasının ilahiyatçıları ve tarihçileri Hoca Ahmet Yesevi ve mirasını detaylı bir şekilde ele aldılar.