Ankara’da Burslu öğrencilerle Kitap Değerlendirme Toplantısı yapıldı24 Ekim 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkiye’de doktora eğitimlerine devam eden Kazakistanlı burslu öğrencilerle her ay düzenli olarak gerçekleştirilen kitap değerlendirme toplantısına katıldı.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Kalenderoğlu’nun danışmanlığında devam eden toplantının Ekim ayındaki konusu, Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fevzi Ersoy’un kaleme aldığı Bir Kitaba Tutuldum! Divanu Lügati't Türk'ün Romanı” adlı eser oldu. Toplantıya Prof. Dr. Fevzi Ersoy da katılım gösterdi ve eser hakkında bilgiler verdi.

Prof. Dr. Musa Yıldız öğrencilere yaptığı konuşmada Türk dili ve Türk kültürü açısından yegâne bir değer olan Kaşgarlı Mahmut’un Divanu Lügati't Türk eserini konu alan bu romanı Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı bünyesinde düzenlenen kitap değerlendirme toplantısında anmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti ve katılımlarından dolayı Prof. Dr. Fevzi Ersoy’a teşekkür etti.

Prof. Dr. Fevzi Ersoy ise yaptığı konuşmada romanı yazma sürecini, eser hakkında değerlendirmelerde bulunarak öğrencilerle paylaştı. Ersoy, “Bir Kitaba Tutuldum! Dîvânu Lügâti’t-Türk’ün Romanı” adlı eserinde Saveli Muhammed bin Ebi Bekr tarafından istinsah edilen Dîvânu Lügâti’t-Türk nüshasının Vanizâde Mehmed Efendi’ye, oradan da Ahmed Nazif Paşa’ya ulaşmasını, Paşa’nın yazmayı bir akrabasına emanet etmesini, muhtaç olursa 30 altından aşağı bir fiyata satmamasını, sonunda Ali Emîrî Efendi’nin kitabı 30 altın liraya satın almasını, Tal’at Paşa’nın kitabı Arap harfleri ile yayımlaması sürecini aktardı. Ersoy, eserde 1912’lerin İstanbul’u ve 2017 Türkiye’sinde Divanu Lügati’t Türk sevdalılarının kitapla ilgili maceralarını geçmişten ve günümüzden verilen kesitlerle sunulduğunun altını çizdi ve Türk Dünyasından öğrencilerle bu kitabı değerlendirmekten duyduğu memnuniyeti belirtti.

Program katılımcıların soruları ile devam etti ve Doktora yeterlilik imtihanında başarılı olan  öğrencilere hediye takdimi ile son buldu.