Kayseri’de ''Türk Dünyası ve Hoca Ahmet Yesevi'' Konferansı Yapıldı25 Ekim 2019

Kayseri Develi Kaymakamlığı ile Develi Belediyesi tarafından düzenlenen ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevvelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın konuşmacı olarak katıldığı ''Türk Dünyası ve Hoca Ahmet Yesevi'' adlı konferans  Develi Mustafa Aksu Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Konferansa Develi Kaymakamı Murat Duru, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Siyasi Parti Temsilcileri, STK Temsilcileri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. 

Hoca Ahmet Yesevi'nin hayatını anlatan Prof. Dr. Musa Yıldız "Anadolu'da 1071’den önce de manevi fetihler yapılmış, maddi fetihlere hazırlanılmıştır. Hoca Ahmet Yesevi gibi büyüklerimiz Peygamber aşıkları, onlar gönülleri fethedip devletlerin, ordular tarafından fethedilmesini sağlamışlardır" dedi.

Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkistan’da bulunan Hoca Ahmet Yesevi Türbesinin yapılışı ve tarihsel süreci ile Ahmet Yesevi Üniversitesi hakkında da katılımcılara bilgi verdi. 

Musa Yıldız sözlerine Osmanlı’nın manevi kurucusu Şeyh Edebali'nin şu sözleriyle son verdi:

 

“İlim Bil, İrfan Bil, Söz Bil. 

İkram Bil, Kural Bil, Doyum Bil. 

Usul Bil, Adap Bil, Sınır Bil. 

Yol Bil, Yordam Bil, 

Hal Bil, Ahval Bil, Gönül Bil. 

Çok Konuşma, Boş Konuşma, Kem Konuşma. 

Mert Ol, Yürekli Ol.

Kimsenin Umudunu Kırma"

Konferans sonunda Develi Kaymakamı Murat Duru ve Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Prof. Dr. Musa Yıldız'a Türk Bayrağı ve kilim hediye etti. Konferans İlçe Protokolü, vatandaşlar ve öğrencilerin toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.