Ahmet Yesevi Üniversitesinde Cumhuriyet Bayramı Coşkusu30 Ekim 2019

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96’ıncı yılı münasebetiyle 29 Ekim Salı günü Ahmet Yesevi Üniversitesinde kutlama töreni düzenlendi.

Kültür Merkezinde yapılan etkinliğin açılışında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet Günlüğü sergisinde Atatürk’ün hayatı ve Cumhuriyetin kuruluşu ile ilgili bir sunum yapıldı. Saygı duruşu ve milli  marşların okunmasıyla başlayan Cumhuriyet Bayramı kutlama töreni Türk dünyasından gelen hoca ve öğrencilerin katılımı ile coşkuyla gerçekleşti. 

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, büyük bir milli mücadelenin sonucunda 29 Ekim 1923’te ulu önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Cumhuriyet rejiminin ilan edildiğini ve Cumhuriyet bayramının yalnız Türkiye’nin değil tüm Türk dünyasının bayramı olduğunun altını çizdi. Rektör Abdrasilov konuşmasının devamında,  Atatürk’ün “Bugün Sovyetler birliği bizim dostumuzdur. Bu dostumuzun idaresinde dili bir inancı bir özü bir kardeşlerimiz vardır. Onlar bağımsızlığını alacaklar, onlara sahip çıkmalıyız” sözüne atıfta bulunarak, Kazakistan’ın ve diğer Türk Cumhuriyetleri'nin bağımsızlığını ilk tanıyan ülkenin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu ve Bakü’de düzenlenen Türk Konseyi toplantısına Özbekistan'ın da dahil olması, Atatürk’ün arzuladığı Türk dünyası birliği hedeflerine ulaşıldığını ifade etti. Rektör Abdrasilov, Türkiye devleti 96 yıllık süreçte büyük gelişmeler kaydettiğine işaret ederek, gelişen ekonomisiyle bugün dünya devletleri arasında ilk sıralarda yer aldığını söyledi. 

Rektör Abdrasilov sözlerinin sonunda “Bugün çok mutluyuz, kıvançlıyız, gururluyuz, bu hepimizin bayramı, Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun, Türk-Kazak kardeşliği artarak devam etsin” dedi. 

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ise konuşmasında burada kutlamış olduğumuz bu bayramı tüm Türk dünyasının bayramı olduğunu dile getirerek, “Atayurt’ta Türk dünyasından gelen kardeşlerimizle birlikte bu coşkuyu yaşamak bizim için ayrı bir gururdur” dedi. Konuşmasında Türk dünyası birliğinin önemine vurgu yapan Tomar, “Ülkemizi tehdit eden bir unsur olarak geçtiğimiz günlerde Suriye’ye bir harekât yaptık. Hemen hemen bütün dünya buna karşı çıktı. Bakü’de düzenlenen Türk Konseyi zirvesinde kardeşlerimiz desteklerini ilettiler. Demek ki bizim bu tarihsel yolcuğumuz, birlikteliğimiz devam etmektedir. Bizde üniversite olarak bu birlikteliğin modern zamanlardaki temsilcisiyiz” dedi. 

Türk halkı Anadolu’da varlığı ve birliğini korumak için çok şehit kanı döktüğünü ifade eden Tomar,  “Şehitlerimizin ve gazilerimizin emekler vererek emanet ettikleri bu aziz vatana, biz de görevimizi en iyi şekilde yaparak layık olmalıyız” diye konuştu. Tomar konuşmasına “Cumhuriyetimizin ilelebet payidar kalması ve Türk dünyasının birlik ve beraberliğinin devam etmesini gönülden temenni ediyorum” sözleri ile son verdi. 

Akabinde söz alan Kentav Valiliği genel sekreteri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ve rektör yardımcıları  Doç. Dr. Pusat Pilten, Doç. Dr. Şolpan Esimova, Dr. Emrekul Abuov’a plaket takdiminde bulundu. 

Açılış konuşmalarının ardından Üniversitemizin Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Eren Akdeniz günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı. Cumhuriyet bayramı kutlama töreni Türkiye ve Türk dünyasından gelen öğrencilerin halk oyunları ve konser gösterimiyle sona erdi.