Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Tomar Hazırlık Fakültesi Öğrencileriyle Bir Araya Geldi 31 Ekim 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Hazırlık Fakültesinde yürütülen çalışmaları yerinde görmek ve Türkiye’den gelen öğrencilerle tanışmak amacıyla toplantı düzenledi.  

29 Ekim 2019  Cuma günü gerçekleşen toplantıda öğretim elemanları ve Türk öğrencilerle bir araya gelen Prof. Dr. Cengiz Tomar, konuşmasında  yurt dışında üniversite okuma kararlarından dolayı öğrencileri tebrik ederek bu kararla bir adım öne geçtiklerini, burada edinecekleri tecrübe ve yabancı dille iş kaygısı yaşamayacaklarını vurguladı. Kendisinin de yurt dışında öğrenim gördüğünü ve yurt dışında okumanın zorluklarını bildiğini belirttiği konuşmasında “Şimdi yaşadığınız zorluklar ilerde anlatacağınız ilginç ve güzel anılara dönüşecek, bu nedenle sorunlara takılmak yerine güzellikleri yakalamaya çalışmalı ve farklı bir coğrafyada bulunmanın keyfine varmalısınız.” dedi. Öğrencilere tavsiyelerde bulunduğu konuşmasında dil öğrenmenin önemine vurgu yaparak, “Mutlaka Rusça ve Kazakça öğrenmeniz mümkünse İngilizceyi buna eklemeniz hem buradaki eğitim hem de kariyer planlaması için son derece önemli.” dedi.  Öğrencilerle tek tek tanışan Prof. Dr. Cengiz Tomar,  öğrencilerin taleplerini dinleyerek en kısa zamanda gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi.

 Rektör Yardımcı Doç. Dr. Pusat Pilten ise “ Sizler burada yalnızca üniversite öğrencisi değil aynı zamanda birer kültür elçisisiniz. Bu nedenle hal ve davranışlarımıza dikkat etmeli, kanunlara uymalıyız. Sizden ricam kendinizle ilgili yasaları, kanunları bir an önce öğrenmeniz.” dedi.

Fakülte Dekanı Dr. Öğr. Üyesi Erdal Aydoğmuş, ziyaretlerinden dolayı teşekkür ettiği konuşmasında 2019-2020 yılında Türkiye’den  elli öğrencinin Hazırlık Fakültesine geldiğini, öğrencilerin yatakhaneye yerleştirildiğini ve temel ihtiyaçlarının çözüldüğünü belirtti.