Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı 17. Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresine Katıldı 31 Ekim 2019

 

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı öncülüğünde, Sakarya Üniversitesi koordinatörlüğünde düzenlenen ve Üniversitemizin de  yürütücü paydaşları arasında olduğu ''17. Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi'', 30 Ekim 2019 Çarşamba günü 10.00’da İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin kongre ve Kültür Merkezinde başladı.

Yirmiden fazla üniversite, kurum ve kuruluşun desteklediği kongrenin açılışında, Kongre Koordinatörü ve Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Genel Başkanı Közhan Yazgan, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Murat Türk, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız; kongrenin Türk Dünyasının gelişmesi, bilgi ve düşünce birikiminin paylaşılmasındaki görevini değerlendiren konuşmalar yaptılar. 

Kongre açılışı Türk Dünyası özel oturumlarıyla devam etti. Bu çerçevede, Bursa Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yüce’nin oturum başkanlığında söz alan Kuzey Makedonya Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fadıl Hoca, Kazakistan Miras Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bolat Mırzaliyev, Kırgızistan Cengiz Aytmatov Milli Akademisi Üyesi Prof. Dr. Sulayman Kayıpov ve Kırım İsmail Gaspıralı Avrasya Gelişme Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ranetta Gafarova, yaptıkları konuşmalarda Türk Dünyası’nı çağdaş geleceğe yönlendirmede bilim adamlarının öncülüğüne vurgu yaptılar. Bu bağlamda Türk Dünyası Üniversiteler Birliği oluşturulmasının son derece gerekli olduğunu; böyle bir kuruluş çatısı altında toplanan ve ilişkilerini sistematik bir şekilde yürütecek üniversitelerin, bilgi akışı ve bu bilgilerin teknolojik ve sosyal gelişmelere aktarılmasıyla Türk Dünyasının ufkunu aydınlatacağına dikkat çektiler.

30-31 Ekim tarihlerinde yapılacak farklı bilimsel disiplinlerdeki oturumlarla devam eden Kongre, 31 Ekim 13.30’da yapılan kapanış oturumuyla sona erdi.