Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Turkistan: One Way - One History” Forumu05 Kasım 2019

 

Türkistan Eyalet Valiliği ve Ahmet Yesevi Üniversitesi işbirliğiyle organize edilen Turkistan: One Way - One History”(Türkistan: Bir Yol Bir Tarih) Forumu 4 Kasım 2019 Pazartesi günü Türkistan Yerleşkesinde gerçekleştirildi. 

Forum, kültür ve tarih turizmi bakımından önemli yere sahip olan Türkistan’ın turizm potansiyeline ivme kazandırma, bölgedeki turistik mekanların tanıtımı ile yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çekme amacıyla yapılıyor. Foruma dünyanın dört bir yanından çok sayıda diplomat, bürokrat, seyahat acenteleri, yatırım şirketleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri olmak üzere 300’e yakın davetli katıldı.  

Forumun açılış konuşmaları, Türkistan Eyalet Vali Yardımcısı Meyirjan Mirzaliyev, Özbekistan Başbakan Yardımcısı Aziz Abdulhakimov, Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakanı Aktotı Rayımkulova, Türkiye Cumhuriyeti Almatı Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, Fransa Almatı Elçisi Filip Martine, Kırgızistan Brand Concept kampanyasının Başkanı Maksat Çakiev ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov tarafından yapıldı. 

Törende konuşan Başkonsolos Akıncı, turizm sektörünün toplumların gelişimindeki etki gücüne vurgu yaparak “Turizm sadece ekonomik açıdan önemli bir faaliyet değil, toplumların birbirini tanıması açısından da son derece etkili sosyal hareketlilik unsurdur. Dikkatli politikalarla yürütülmesi durumunda tarihi doku ve çevrenin korunmasına da hizmet edebilmektedir” dedi.  

Türkiye son yıllarda turizm alanında önemli mesafeler kat ettiğini ileri süren Başkonsolos Akıncı, 2018 yılında 46 milyon turistin ziyaret ettiğini ve 24 milyar dolar turizm geliri elde ettiğini söyledi. 

Kazakistan’ın tarihi ve kültür turizmi bakımından önemli yere sahip olduğunun altını çizen Başkonsolos Akıncı, “Çok farklı dil ve kültür unsurlarını barındıran Kazakistan hem tabiat güzelliği hem de tarihi derinliği ile yüksek düzeyde turizm potansiyeline sahiptir. Dünyaya entegre olmuş toplum yapısı, gelişmiş ekonomisi, güvenlik altyapısı, ulaşım ve konaklama imkanlarıyla bu potansiyeli daha da güçlendirmektedir” diye konuştu.

Turizm arasında yapılacak protokollerin uluslararası ilişkilerin gelişmesine katkı sağladığını belirten  Başkonsolos Akıncı, Türkiye ve Kazakistan arasında yapılacak işbirliğin, iki ülke arasında dostluk ve kardeşliği daha da geliştireceği gibi, Kazakistan’a yapılacak bir yolculuğun kendi tarihimize yapacağımız bir yolculuk olacağını söyledi.  

Rektör Abdrasilov ise konuşmasında formun amacına değinerek, “Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirilen bu forum Türkistan’ın turizm merkezine dönüştürülmesi adına çok önemlidir. Bu çalışma ile bölgenin turizm potansiyelini artıracağına inanıyoruz” dedi. 

Rektör Abdrasilov Kazakistan’ın turizm potansiyelin yüksek olduğuna işaret ederek “Sadece Türkistan değil, ülkemizin bütün bölgeleri tarih turizmi bakımından zengindir. Özellikle bulunduğumuz bu bölge birçok medeniyete beşiklik etmiştir. Sıganak, Sozak, Sauran gibi merkezler Türk tarihi açısından önemlidir. Düzenlen bu forum, bölgedeki kültürel miraslar tanıtımına ve turizm faaliyetlerinin gelişimine katkı sağlayacaktır” dedi. 

Rektör Abdrasilov, Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak bölgedeki turizm çalışmalarına gerek turizm bölümündeki eğitim-öğretim faaliyetleri, gerekse arkeoloji araştırma enstitüsü çalışmaları ile katma değer yarattığını dile getirdi.

Açılış konuşmalarının ardından Ahmet Yesevi Üniversitesi ile Özbekistan Silk Road Uluslararası Turizm Üniversitesi ile ikili işbirliği protokolü imzalandı. 

Üç oturumda gerçekleşen forumda dünya turizm uzmanları, İpek Yolu üzerindeki bölgelerin turizm bakımından gelişimi, turizmde dijitalleşme ve pazarlamanın fırsatları ve turizm modern ekonomideki rolü gibi birçok mesele masaya yatırıldı. İki gün süren  “Turkistan: One Way - One History” Forumu 5 Kasım 2019 Salı günü Türkistan’ın tarihi ve turistik mekanları ziyareti ile sona erdi.