Almatı Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı Ahmet Yesevi Üniversitesi Türk Dili Okutmanlarıyla Bir Araya Geldi06 Kasım 2019

 

Birtakım temaslarda bulunmak ve görüşmeler yapmak üzere Türkistan’da bulunan Türkiye Cumhuriyet Almatı Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı ve Başkonsolosluk Eğitim Ataşesi Mustafa Ağırman, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ile birlikte, 4 Kasım Pazartesi günü Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen Türk dili okutmanlarıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda, Türkistan, Yesevilik düşüncesi ve Türklük değerleri hakkında görüşlerini paylaşan Akıncı,  kendisinin de göreve yeni başladığını ve hep birlikte uyum içinde çalışacaklarını söyledi.

Kazakistan’da ve Üniversitede çalışan görevlilerin Türkiye’yi temsil ettiğini dile getiren Başkonsolos Akıncı, özellikle Türk dilinin öğretimi ve Türk kültürünün aktarımında Türkçe okutmanların görev ve sorumluluklarının önemine vurgu yaptı. Ahmet Yesevi Üniversitesinin eğitim öğretim faaliyetlerini desteklediklerini belirten Başkonsolos Akıncı, bundan sonraki süreçte sık sık bir araya gelmek istediklerini ifade etti.

Almatı Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Mahmut Ağırman konuşmasında, Türk dilinin öğretilmesi,  Türk kültürünün tanıtılması en önemli vizyonları olduğunu dile getirerek, Milli Eğitim Bakanlığı yurt dışı görevlendirmesi ve yönetmeliği hakkında bilgiler verdi. 

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ise Ahmet Yesevi Üniversitesindeki eğitim-öğretim faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulunarak, Türk dili okutmanlarının akademik kariyerini tamamlayabilmeleri adına önümüzdeki dönemlerde daha kapsamlı çalışmalar yürütüleceğini vurguladı. 

Toplantı toplu hatıra fotoğraf çekimi ile sona erdi