Fransa’nın Kazakistan Büyükelçisi Ahmet Yesevi Üniversitesini Ziyaret Etti06 Kasım 2019

 

Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Türkistan : Bir Yol – Bir Tarih (Turkistan: One Way – One History) Forumu’na davetli olarak katılan Fransa’nın Kazakistan Büyükelçisi Philip Martine, Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ile bir görüşme gerçekleştirdi. 

5 Kasım 2019 Salı günü gerçekleşen görüşmelerde, Ahmet Yesevi Üniversitesi ile Fransa Büyükelçiliği arasındaki ikili iş birlikleri değerlendirildi. Toplantıda ayrıca Arkeoloji, Türkoloji, Tarih, Bilimsel araştırmalar ve Bilimsel projeler hakkında fikir alış verişinde bulunuldu. Ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Abdrasilov, konuklara çeşitli hediyeler takdim etti. 

Yaklaşık bir saat süren toplantının akabinde Büyükelçilik Heyeti, Rektörlük Binası Senato Salonu’nda öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Büyükelçi Martine, Türkistan’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek Fransa ile Kazakistan arasındaki bilimsel ve kültürel faaliyetlerin daha da geliştirilmesi için çalıştıklarını söyledi.