Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Çağdaş Türk Edebiyatı Üzerine Düşünce ve Tespitler” Konferansı07 Kasım 2019

 

Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Araştırmaları Enstitüsü Türkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mariya Repenkova Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Türkoloji Telekonferansları kapsamında 6 Kasım 2019 Çarşamba günü Kültür Merkezinde “Çağdaş Türk Edebiyatı Üzerine Düşünce ve Tespitler” konulu bir konferans verdi. 

Etkinliğe, Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, rektör yardımcıları Prof. Dr. Kamalbek Berkinbaev, Prof. Dr. Umirbek Umbetov, Doç. Dr. Şolpan Esimova ile Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Dr. Serdar Dağıstan’ın yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Konferansın açılış konuşmasında Rektör Abdrasilov, Mariya Repenkova’ya teşekkürlerini ileterek, Moskova devlet üniversitesi ile ikili işbirliğini geliştirmek ve özellikle Türkoloji araştırmaları konusunda birlikte çalışmak istediklerini söyledi.

Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Araştırmaları Enstitüsünden canlı bağlanan Repenkova, konferansında Türkiye’de 20. Ve 21. yüzyıllarda modern edebiyat sürecinin ana paradigmalarını, (gerçekçilik, modernizm, postmodernizm) açıklayarak, bu alanda önde gelen yazarların eserlerindeki karakteristik özellikleri ortaya koydu.

Repenkova, “Her bir paradigmada kendisine özgü dünya görüşü, imgeleme yapısı, yazar ve okuyucu arasındaki ilişkiler ve yaşam dönemi var. Araştırmalarımızda ulaştığımız sonuçların Orta ve Yakın Doğu bölgesindeki diğer edebiyat analizlerine de faydalı olacağını düşünmekteyim” dedi.

Konferansın sonunda katılımcıların sorularını yanıtlayan Repenkova’ya Rektör Vekili Tomar, teşekkürlerini ileterek konu ile ilgili görüşlerini paylaştı.