Ahmet Yesevi Üniversitesi Kütüphanesinde Kütüphanede Kitap Değişim ve Paylaşım Standı Kuruldu08 Kasım 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Kütüphanesinde “Ücretsiz Değişim Kitaplığı”nın (BookCrossing) 5 Kasım 2019 Salı günü açılışı yapıldı.

Kazakistan Cumhuriyeti Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen, ‘Bilgi Toplumu Eylem Planı’ kapsamındaki "Ücretsiz Kitap Değişim Platformu" Ahmet Yesevi Üniversitesi Kütüphanesinde tanıtıldı.

Okumayı teşvik etmek, toplumun kültürel gelişimine katkı sağlamak, okuyan ve paylaşan nesil yetiştirme gibi çok yönlü toplumsal etkileşimleri içeren projenin odak noktasında kitap paylaşımı vardı. Özellikle üniversite gençliğinin birbirleriyle kitap alışverişinde bulunarak topluma örnek olmayı esas alan proje ile değişim rafına yeni kitapların konulması gibi alışkanlıkların edinilmesi amaçlanıyor.

Etkinliğin açılış törenine katılan Türkistan Eyalet Valiliği Kültür İşleri Dairesi Başkanı Bekzat Kazturganov ve Gençlik Merkezi Müdürü Yeraliev Kambar, organizasyonu tertip edilmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiler. Törene ayrıca, Ahmet Yesevi Üniversitesi Disiplin ve Kültür İşleri Daire Başkanı Lezzet Dinaşeva, Kütüphane Müdürü Meruvert Absemetova ve Koordinatör Cengiz Aslan da katıldı. 

Açılış konuşmalarının ardından etkinliğe katılan öğrenciler görüş ve düşüncelerinin paylaştılar. Etkinlik sonunda Ücretsiz Kitap Değişim rafına 95 kitap bağışlandı.