Ahmet Yesevi Üniversitesinde Etkili İletişim Yöntemleri Semineri 08 Kasım 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Öğrenci Kulübünün düzenlediği, Rektör Vekili Danışmanı, Kurumsal İletişim Müdürü Prof. Dr. Şaziye Abdurrahmanoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı “Öğrenciler Soruyor, Konuklar Cevaplıyor- Etkili İletişim ve Beden Dili” semineri 7 Kasım 2019 Perşembe günü Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Uluslararası İlişkiler Kulübü Başkanı 4. Sınıf Öğrencisi Resul Gürgil’in yaptığı seminerde, Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Çelik bir konuşma yaparak etkili iletişim ve yaşam koçluğu konusunda Şaziye Abdurrahmanoğlu’nun önemli tecrübeye sahip olduğunu vurguladı.  

Sunumuna iletişimin tanımını yaparak başlayan Şaziye Abdurrahmanoğlu, insan hayatında daha başarılı ve daha mutlu olabilmesi için etkili iletişim ve beden dilinin önemi üzerinde durarak bu konudaki tecrübelerini paylaştı. Katılımcıların dikkatle dinlediği seminerde Şaziye Abdurrahmanoğlu, günlük hayatta farkında olmaksızın insan bedeninin vermiş olduğu tepkileri ve bu tepkilerin kadınlar ve erkeklere göre farklılıklarını ortaya koydu. Konuşmasında beden dili hareketleri ve anlamlarına da değinen Şaziye Abdurrahmanoğlu, göz iletişimi, yüz ifadesi ve mimikler, duruş biçimi (jestler), el, kol, baş ve parmak hareketleri, oturuş biçimi, kişiler arasındaki mesafe ve renklerin etkili iletişimin en önemli unsurları olduğunu ve bu unsurların nerede, ne zaman ve nasıl kullanılması gerektiğini ayrıntılarıyla açıkladı. 

Konuşması büyük ilgi gören Şaziye Abdurrahmanoğlu sık sık alkışlandı. Katılımcıların sorularının yanıtlandığı etkinlik toplu hatıra fotoğraf çekimi ile sona erdi.