Ahmet Yesevi Üniversitesinde Divan-ı Hikmet Yarışması08 Kasım 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Türkistan Hazret Sultan Kültür ve Tarih Müzesinin ortaklaşa düzenlediği “Hoca Ahmet Yesevi ve Divan-ı Hikmet” yarışması 7 Kasım 2019 Perşembe günü Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.  Geleneksel olarak yapılan ve bu yıl 23.’sü düzenlenen yarışmaya Kazakistan’ın 14 Eyaletinden 40’a yakın öğrenci katıldı. 

Türk Dünyasının manevi lideri Hoca Ahmet Yesevi'nin miraslarını yaşatılması amacıyla düzenlenen yarışmada Kazakistan’ın dört bir yanından gelen öğrenciler Hoca Ahmet Yesevi’nin 40 hikmetini ezbere okudu. 

Etkinliğin açılış töreninde Rektör Yardımcısı Dr. Emrekul Abuov ve Türkistan Hazret Sultan Kültür ve Tarih Müzesi  Müdürü Nurbolat Ahmetjanov birer konuşma yaparak, Hoca Ahmet Yesevi'nin mirasının yaşatılmasında yarışmanın önemine vurgu yaparak, katılımcılara başarılar dilediler.

İki aşamada gerçekleşen yarışmanın ilk etabında öğrenciler Yesevi'nin hikmetlerini okudular. Soru-cevap olarak düzenlenen yarışmanın ikinci aşamasında ise, öğrenciler Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatı, Türkistan tarihi, Elbaşı Nursultan Nazarbayev’in Ulu Bozkırın Yedi Unsuru makalesi konularında  performans sundurlar.

Yarışma jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda, Türkistan Eyaleti’nden katılan Kosabay Alma  büyük ödülün sahibi oldu. Yarışmanın birinciliğini Tulenov Umirzak (Türkistan) elde ederken, Amanzholova Ulzhan (Çimkent) ikinci oldu. Nurmolda Medeu (Almatı), Nugman Togzhan (Kızılorda Eyaleti) ve Usenbaeva Dilynaz (Jambıl Eyaleti) ise üçüncülüğü paylaştılar. 

“Hoca Ahmet Yesevi ve Divan-ı Hikmet” yarışması kapanış ve ödül töreni ile sona erdi.