Azerbaycan Devlet Bayrak ve Anayasa Günü Ahmet Yesevi Üniversitesinde Kutlandı13 Kasım 2019

 

9 Kasım Azerbaycan Devlet Bayrak ve Anayasa Günü olması münasebetiyle Ahmet Yesevi Üniversitesinde bir kutlama töreni düzenlendi.

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın katıldığı etkinlik, Azerbaycan’ın yakın tarihini anlatan belgesel gösterimi ile başladı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Musa Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi’nin Türk dünyasının birlik ve beraberliğinin yapı taşlarından biri olduğuna vurgu yaparak, Türk dünyasının büyük değerlerinin ülkelerimizi ve milletimizi birlik ve bütünlük içersinde tuttuğunu söyledi.  Onun yetiştirdiği talebelerin dünyanın çeşitli bölgelerinde gerçekleştirdiği irşad faaliyetleri Türkiye, Balkanlar, Kafkasya ve Azerbaycan’da Türk-İslam medeniyetinin sağlam temeller üzerine kurulmasına katkı sağladığını açıkladı.

Konuşmasına Türkiye-Azerbaycan kardeşliği hakkındaki görüşleri ile devam eden Mütevelli Heyet Başkanı Yıldız, “1918’de Mehmet Emin Resulzade tarafından söylenen -Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez!- sözü,  1991’de yeniden gerçekleşmiştir. İki devlet tek millet olarak gücünü birleştiren Azerbaycan ve Türkiye, diğer Türk Cumhuriyetleri ile birlikte büyük bir ortak güçtür. Türk Cumhuriyetleri kıyamete kadar birlikte ve bağımsız olarak yaşayacaktır. Üniversite gençliğimiz Türk dünyasının geleceğinin inşasında ve yönetiminde başarılı çalışmalar yapacaktır ”dedi.

“Türk Keneşi” adı ile anılan  ve Türk Dünyasının Aksakalı Nursultan Nazarbayev’in önerisi ile ve yeni adı “Türk Devletleri Konseyi” olan uluslararası kuruluşumuzun, 14 Ekim 2019 tarihli Bakü toplantısına da değinen Mütevelli Heyet Başkanı Yıldız, Türk Cumhuriyetlerinin birlik ve bütünlüğü ile bağımsızlık ve egemenliğinin Allah’ın izniyle sonsuza kadar süreceğini sözlerine ekledi.

Akabinde söz alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Umirbek Umbetov, bugün kutladığımız bu bayram tüm Türk dünyasının bayramı olduğuna vurgu yaparak “Biz, kökü bir Türk halklarıyız. Bizim bayrağımız kadim Türk Bayrağıdır” dedi.

“Azerbaycan Bayrak Günü” etkinliği, Türk Dünyasının dostluk ve kardeşliğini içeren folklor gösterileriyle sona erdi.