Ahmet Yesevi Üniversitesinde Teknoloji Uygulama Laboratuvarının Açılışı Yapıldı18 Kasım 2019

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Kentav Enstitüsünde Alageum Transformatör Fabrikası işbirliği ile   modern ve ileri teknoloji araştırma laboratuvarının açılışı, 13 Kasım 2019 Çarşamba günü yapıldı.

Alageum Laboratuvarları Kazakistan’da, elektrik mühendisliği, otomotiv teknolojileri ve mühendislik alanındaki modern ve endüstriyel uygulamalara dayanan bilgi ve teknoloji desteği veren uluslararası rekabetçi mühendisler yetiştirmektir. Bu çalışma ile elektro-enerji ve bilişim teknolojileri eğitimi alanında eğitim müfredatına uygun lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin çalışmalarına ve projelerine ortak olmak da dâhil her türlü katkıyı sunacaktır.

Toplantıda konu ile ilgili bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, “Geçen yıl Alageum Transformatör Fabrikası ile ikili iş birliği yaptık. Bu işbirliğimiz daha da geliştirmek için Mühendislik Fakültesini Kentav'a taşımaya karar verdik. Bugün bu çalışmalarımızın meyvesini alıyoruz. Alageum Fabrikası’nın destekleri ile iki araştırma laboratuvarı açıyoruz. İş birliği çerçevesinde elektrik mühendislerini yetiştirmeye başladık. Bu imkânlardan okulumuzun öğrencileri staj yöntemi ile yararlanacaktır. Aynı zamanda, öğrenme süreci ve pratiği ile birlikte, işyerindeki eğitimlerini de birleştireceklerdir” dedi.

Toplantıda konuşan Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, dünyada üniversite-sanayi işbirliğinin önemli olduğunu, gelişmiş ülkelerde üniversite ve fabrikaların iç içe çalıştığını, Alegeum Firması’nın Üniversiteye yapmış olduğu katkılarını bu anlamda çok önemli bulduklarını belirtti. Tomar, “Bilim ancak teorik bilginin pratikle pekiştirilmesi ile yüksek başarıya ulaşarak üretime dönüşür. Mühendislik, tıp, diş hekimliği gibi Ar-Ge faaliyetleri ile üretim sektörlerine ulaşan akademik alanların, teorik bilginin yanında pratik tasarımlarla birlikte çalışması çok önemlidir. Biz bu iş birliği ile mühendislik fakültesinde yüksek öğrenim gören mensuplarımızı dünya standartlarında yetiştirmek istiyoruz” dedi.  

Kentav Valisi Deuren mahajanov ise konuşmasında, Alageum Transformatör Fabrikası ve Ahmet Yesevi Üniversitesinin Kentav şehrine büyük katkı sağladığını vurguladı. 

Açış konuşmalarının ardından laboratuvarların açılışı yapıldı. Etkinlik Hazırlık Fakültesi konferans salonunda gerçekleşen halkoyunları ve konser gösterimi ile sona erdi.