Avrasya Araştırma Enstitüsünde Prof. Dr. İclal Attila ''Finansta Güncel Konular'' başlıklı bir seminer verdi21 Kasım 2019

 

 

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Avrasya Araştırma Enstitüsünde ''Finansta Güncel Konular'' başlıklı bir seminer verdi.

Prof. Dr. İclal Attila seminerine kendini tanıtarak başladı. Çalıştığı alanın finans olduğunu belirterek, uzun yıllardır Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştığını dile getirdi.

Prof. Dr. İclal Attila, seminerinde, finans sektöründeki üç temel ve güncel konuyu ana hatlarıyla açıkladı. Bunları; finans mühendisliği, ‘‘fintech’’ ve kripto paralar olarak ifade etti. Finansal piyasalarda risk ve getirinin doğru orantılı olduğunu, ve bu bağlamda ne kadar risk alınıyor ise o kadar beklenti oluşacağına işaret etti. Fintech kavramını - finansal hizmetlerin kolay, iyi ve hızlı verilmesi amacıyla oluşturulmuş finans ve teknolojiyi bir araya getiren şirketler olarak tanımlayan Prof. Attila, teknolojinin gelişmesi, internetin yoğun bir şekilde hayata girmesiyle birlikte finans alanının diğer bilim dallarıyla etkileşiminin arttığını belirtti.  

Seminerin devamında Prof. Dr. İclal Attila ‘‘geleceği fiyatlamak’’ ifadesini açıklayarak, geleceği kim doğru fiyatlar ise, onun süreci yöneteceğini vurguladı. Sözlerinin devamında, iktisadın temel kurallarını hatırlatan Prof. Dr. İclal Attila, dünya borsaları hakkında bahsetti. Finans sektöründe çalışan uluslararası firmalara da değinen Attila, Türkiye’den örnekler vererek borsaların ve genel olarak dünyada finans sektörünün geleceğine yönelik düşüncelerini paylaştı. Uluslararası bankacılık sektöründeki son gelişmelere değinen Prof. Dr. İclal Attila, Kazakistan ve Türkiye bankacılık sistemlerini de karşılaştırarak anlattı.

Seminerinin son bölümünde Prof. Dr. İclal Attila, 2017 yılından itibaren popüler olmaya başlayan kripto paraların her geçen gün sayısının ve popülerliğinin arttığını ifade etti. Kripto paraların ortaya çıkışının nedenlerini anlatan sunucu, yakın gelecekte kâğıt paraların yerine kripto paraların geçeceğine yönelik görüşlerin bulunduğunu belirtti.

Seminerin sonunda, konu üzerinde fikir alış verişinde bulunuldu ve Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, sunduğu değerli bilgiler için Prof. Dr. İclal Attila’ya teşekkür ederek Enstitü adına bir teşekkür belgesi takdim etti.