Ahmet Yesevi Üniversitesinde Büyük Bozkırın Yedi Unsuru Sempozyumu21 Kasım 2019

 

Büyük Bozkırın Yedi Unsuru ve Ulusal Tarih (Büyük Bozkır Medeniyetinin Kültürel Mirasları) Sempozyumu 20 Kasım 2019 Çarşamba günü Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan yerleşkesinde yapıldı. 

Sempozyum,  Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in "Büyük Bozkırın Yedi Unsuru" makalesiyle gündeme gelen meselelerin değerlendirilmesi, Türk İslam dünyasının kültürel miraslarını gün yüzüne çıkarılması, tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla düzenlendi.

“Türkistan – Türk Dünyasının Beşiği, Büyük İpek Yolu – Medeniyetin Başlangıcı, Altın Ordu– Altın Çağ Tarihi, Folklor Eserlerinde Türk Maneviyatının Yansıması, Hoca Ahmet Yesevi ve Türk Dünyasının Manevi Varlığı” ana temalarında gerçekleşen sempozyumda; Türkiye, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve Tataristan’dan 50’ye yakın bilim insanı bildiri sundu.

Sempozyumun açılış konuşmaları Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalbek Berkinbaev, Türkistan Eyalet Valisi Yardımcısı Saken Kalkamanov ve Kazakistan Cumhuriyeti İletişim Bakanlığı Ruhani Janguru (Manevi Uyanış-Ulusal Kalkınma) Programı Daire Başkanı Eldar Tulekov tarafından gerçekleştirildi. 

Rektör Vekili Tomar konuşmasında, sempozyumun ana temaları hakkında görüş ve düşüncelerini paylaştı. Rektör Vekili Tomar sempozyumun önemine dikkat çekerek, Türk dünyasının çeşitli yerlerinden gelen bilim adamlarıyla Nursultan Nazarbayev’in tarihe geçen makalesindeki meseleleri araştırma fırsatı bulduklarını söyledi. 

Etkinlikte Türk Konseyi ülkeleri ile birlikte Türk Cumhuriyetlerden gelen tarihçiler, siyaset bilimciler, ilahiyatçılar ve gazeteciler Türk İslam Kültür ve Medeniyetinin kültürel miraslarını masaya yatırdı. Beş oturumda gerçekleşen sempozyum değerlendirme ve sonuç oturumu ile sona erdi.