Samsun Üniversitesinde “Türk Dünyası ve Hoca Ahmet Yesevi'' Konferansı yapıldı22 Kasım 2019

 

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Samsun Üniversitesinin düzenlediği“Türk Dünyası ve Hoca Ahmet Yesevi'' konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. 

Samsun Üniversitesi Canik Kampüsü 100. Yıl Konferans Salonunda düzenlenen programa Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, dekanlar, müdürler, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmasında Hoca Ahmet Yesevi’nin Türklerin İslamlaşmasındaki rolüne ve Anadolu ile Balkanların Müslüman olmasında yaptığı katkılara değindi.

Hoca Ahmet Yesevi’nin  “zaman” kavramına ayrı bir önem verdiğini ve zamanını bu kapsamda üçe ayırarak birinci bölümde ibadet ettiğini, ikinci bölümde ilimle hemhâl olduğunu, üçüncü bölümde de geçimini sağladığını anlatan Prof. Dr. Musa Yıldız, “Sözleri günümüze kadar gelen büyüklerimizi yetiştiren Hoca Ahmet Yesevi, bir taraftan da kum saatinin taneleri aşağı doğru süzülürken zamanı iyi kullanıp daha fazla öğrenci yetiştirmeyi hedeflemiştir. Hoca Ahmet Yesevi’nin sizlere en güzel örneklerinden birisi de zamandır. Zamanı iyi kullanmaktır. Zaman kan gibidir; telafisi yoktur” dedi.

Program, katılımcıların sorularının ardından toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.