Ahmet Yesevi Üniversitesinde 28. Akademik Öğrenci Araştırmaları Kongresi Başladı26 Kasım 2019

 

Üniversitemizin kuruluşundan bu güne geleneksel olarak düzenlenen Akademik Öğrenci Araştırmaları Kongresi’nin 28’ncisi 25 Kasım 2019 Pazartesi günü Türkistan Yerleşkesinde başladı. 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilim ve İnovasyon Merkezi tarafından yirmi sekizincisi düzenlenen kongre farklı bilim dalları ve branşlarda hazırlanan bilimsel çalışmaların sunulacağı, uluslararası bir organizasyondur. Kongre kapsamında başarılı olan adaylara Kazakistan Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sertifika verilmektedir. Ayrıca üniversitemiz tarafından öğrencilere ödül ve bilimsel danışmanları için bir teşekkür belgesi takdim edilmektedir.

Etkinliğin açılış töreninde bir konuşma yapan Rektör Abdrasilov “Gelişmiş ülkeler arasında yer alabilmek için Eğitim, Bilim, İnovasyon ve Sanayi iç içe ve etkili bir şekilde yürütülmesi gerektiğine vurgu yaparak “Orta çağ tarihinde Türk Dünyası büyük bilim adamları yetiştirmiştir. Fakat günümüzde 300 milyonluk Türk Dünyasında sadece iki bilim insanı Nobel ödülü alabilmiştir” dedi. Rektör Abdrasilov, bu tür etkinliklerin öğrencileri araştırmaya teşvik ettiğini ve gelecekte büyük bilim insanların yetişmesine katma değer yaratacağına inandığını altını çizdi.

Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Pusat Pilten ise konuşmasında öğrencilerin kendilerini akademik hayata hazırlaması bakımından kongrenin önemine dikkat çekerek  “Etkili sunum, işbirliği ile çalışma, bilimsel araştırmalar hazırlama gibi becerilerin lisans düzeyinde kazanıldığı takdirde daha üst seviyelerde çok daha etkili ve verimli çalışmalarortaya konabilecektir” dedi.  

Açılış konuşmalarının ardından 2018-2019 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilen 27. Akademik Öğrenci Araştırmaları Kongresi’nde bakanlık sertifikası almaya hak kazanan öğrencilere ödülleri ve belgeleri takdim edildi. 

Törenin ardından kongrenin ilk oturumunda Filoloji Fakültesi öğrencisi Janar Yesengareyeva “Kazak Dilinde 100 Yeni Ders Kitabı”, Tıp Fakültesi öğrencisi Aydan Abdukarimova “Risk Faktörlerine Göre Hamilelik Sırasında Kadınlarda Varisli Damarların Cerrahi Tedavisinin Yaşa Göre Özellikleri” Sosyal Bilimler Fakültesi öğrencisi Ruslan Reisov ‘’Uluslararası İlişkilerde Yumuşak Güç” ve Filoloji Fakültesi öğrencisi Nazerke Duyseeva ‘’İngiliz Dilinde Dedektif Eserlerin Bilişsel Analizi’’ başlıklı tebliğlerini sundular.

28. Akademik Öğrenci Araştırmaları Kongresi 6 Aralık 2019 tarihinde kapanış ve ödül töreni ile son bulacak.