Türk Dil Kurumu Başkanı Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsünü Ziyaret Etti29 Kasım 2019

 

 

 

 

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü’nü Ziyaret Etti.

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin Almatı ziyareti kapsamında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadir İlhan ile birlikte Avrasya Araştırma Enstitüsünü ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında Enstitü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer Enstitünün misyonu ve vizyonu doğrultusunda akademik faaliyetlerini yürüttüğünü dile getirdi. Enstitü’nün, Türk dünyası başta olmak üzere Avrasya coğrafyasında gerçekleşen güncel olaylar üzerine İngilizce, Türkçe, Kazakça ve Rusça yazılan yayınlar ile literatüre katkı sağladığını belirtti.

Prof. Dr. Gürer Gülsevin ise ata yurdu olan bu topraklarda başta Türkiye ve Kazakistan ilişkileri olmak üzere bu bölgedeki gelişmeleri takip eden bir Enstitü’nün kurularak akademik faaliyetler yürütmesinin önemine dikkat çekerek, emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Türkiye ile Kazakistan’ın arasındaki ilişkilerin çok boyutlu ve stratejik düzeyde olduğunun altını çizen Prof. Dr. Gürer Gülsevin, iki ülke arasındaki bölgesel ve uluslararası işbirliklerinin önümüzdeki yıllarda gelişmeye devam edeceğine inandığını ifade etti. Türk Dil Kurumu Başkanı, Enstitü kütüphanesinde de incelemelerde bulunarak buradaki eserlerle ilgili bilgi aldı. Ziyaret sonrasında Doç. Dr. Vakur Sümer, Prof. Dr. Gürer Gülsevin’e Avrasya Araştırma Enstitüsü yayınlarından hediye etti.