Amerika Birleşik Devletleri Eğitim Ataşesi Ahmet Yesevi Üniversitesini Ziyaret Etti29 Kasım 2019

 

ABD’nin Kazakistan Konsolosluğu İngiliz Dili Eğitim Ataşesi John Silver ve beraberindeki heyet 27 Kasım 2019 Çarşamba günü Üniversitemizde çeşitli temaslarda bulundu.

ABD Konsolosluk heyetini makamında kabul eden Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ayrıca, burada Filoloji Fakültesi Dekanı ve İngiliz Dili Bölüm Başkanının da hazır bulunduğu bir toplantı yapıldı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi hakkında bilgi veren Rektör Abdrasilov “Üniversitemizde öğrenim gören öğrencilere Türkçe, Kazakça, Rusça ve İngilizce olmak üzere dört dilde öğrenim sunmaktayız. Üniversitemizin kuruluş gayelerinden birisi de çok dilli yüksek öğretim hizmetlerini çağdaş akademik müfredatlar kapsamında gerçekleştirmektir. Dünyada yaygın bilim dilinin İngilizce olduğunu biliyoruz ve akademik başarı için İngilizce öğretimine önem veriyoruz. Yapacağımız ortak çalışmaların bu alanda katma değer yaratacağına inanıyoruz” dedi. 

Konsolosluk Eğitim Ataşesi Silver ise kendilerine yapılan davetlerinden dolayı Üniversite yönetimine teşekkürlerini ileterek, ABD Eğitim Ataşeliği ve bünyesindeki Orta Asya İngiliz Dili Ofisi’nin dil öğretimi çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundu. İngilizce öğretimi ile ilgili bir talep olması durumunda, Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin dil öğretimi faaliyetlerine katkı sağlamak istediklerini bildirdi. 

Toplantıda, İngilizce eğitim öğretim faaliyetlerinin geliştirilmesi, ortak dil kursları, seminerler ve kültürel etkinlikler konusunda karşılıklı görüş alış-verişinde bulunuldu. Görüşme, Rektör Abdrasilov'un, Silver’e hediye takdimi ile sona erdi.