Avrasya Araştırma Enstitüsünde Dr. Zhandos Ranov ''Kazakistan Cumhuriyetinde Sigortacılığın Geliştirilmesine İlişkin Sorunlar'' konulu seminer verdi29 Kasım 2019

 

28.11.2019 tarihinde Avrasya Araştırma Enstitüsü’nün uzman araştırmacılarından Dr. Zhandos Ranov ''Kazakistan Cumhuriyeti'nde Sigortacılığın Geliştirilmesine İlişkin Sorunlar'' konulu seminer verdi.

Dr. Zhandos Ranov, seminerinde ilk olarak ana hatlarıyla sigorta ve risk kavramlarını açıkladı. Çoğu gelişmiş ülkede sigorta sektörünün, ekonominin önemli stratejik sektörlerinden birisi olduğunu belirten Ranov, sigorta şirketlerinin finansal gücünün bu şirketleri güçlü birer finansal kredi kuruluşuna dönüştürdüğünü ifade etti. Her ülkede, sigorta piyasası, sigorta şirketlerinin poliçelerin satışından aldığı fonlardan gerçek sigorta primlerinin hacmine göre hesaplandığını açıklayan Dr. Zhandos Ranov, bu konuda uluslararası tecrübelerden bahsetti.

Dr. Zhandos Ranov, Kazakistan'da sigorta piyasasının oluşumunun ve gelişmesinin tarihini ortaya koydu. Kazakistan sigorta piyasasının kuruluş sürecinde ani bir çöküş yaşadığını belirten Dr. Zhandos Ranov, bunun önemli nedenlerini anlattı. Bu sektörün genellikle sosyal olarak önemsiz olduğu kabul edildiğinden, devletin de Kazakistan'daki sigorta endüstrisine yeterince dikkat etmediğini belirtti. Bunun sonucu olarak, sigorta piyasasının uzun yıllardır durgun halde olduğunun altını çizdi. 

Sunumunun devamında, Kazakistan Merkez Bankası’nın istatistikî verilerine değinen Dr. Zhandos Ranov, Kazakistan’ın önde gelen sigorta şirketleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi. 2025 yılına kadar sigorta sektörünün gelişimi için bir yol haritası geliştirildiğini dile getirerek, bu yol haritası, endüstrinin hızlı ve kaliteli gelişmesini kolaylaştıracağını ve tüketicilerin sigortacılığa ilgisinin artacağını vurguladı.

Seminerin sonunda katılımcılar sorular sorarak konu üzerinde görüş alışverişinde bulundular.