Necmettin Bilal Erdoğan’dan Ahmet Yesevi Üniversitesine Ziyaret30 Kasım 2019

 

Necmettin Bilal Erdoğan 29 Kasım 2019 Cuma günü Ahmet Yesevi Üniversitesine bir ziyarette bulundu.

Necmettin Bilal Erdoğan Türk dünyası temasları kapsamında Üniversitemizi ziyareti öncesi Türkistan Eyaletine bağlı Sarıağaç İlçesinde Medrese açılışına katıldı. Erdoğan, Üniversitemizi teşriflerinde öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılandı. Kültür Merkezinde bulunan üniversite maketini inceleyen Erdoğan, Türk Dünyası Kültür ve Tarih Müzesini gezip hatıra defterine dileklerini yazdıktan sonra, öğrenciler ve üniversite ekibinin hazırlamış olduğu konser programını izledi.

Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın davetleriyle sahnede bir konuşma yapan Erdoğan, Türkistan’da Hoca Ahmet Yesevi’nin diyarında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Sadece Türkistan değil, Anadolu ve tüm İslam dünyasını aydınlatan manevi şahsiyetin adının taşındığı bu üniversitede, inanıyorum ki bu geleneğe layık bir şekilde ilmi çalışmalar yapacaksınız” dedi.

Rektör Abdrasilov yaptığı konuşmada Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı günü kutlamaları sırasında Türkiye’den gelen misafirlerin bu güne ayrı bir renk kattığını ifade ederek, davetlerini geri çevirmeyen Bilal Erdoğan ve ekibine teşekkürlerini iletti.

Rektör Vekili Tomar, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türk dünyasının sembolü olduğunu vurguladığı konuşmasında “Yoğun programlarına rağmen üniversitemizi ziyaret eden kıymetli misafirlerimize çok teşekkür ediyorum. Burası Türk dünyası birliğinin sembolü olan önemli bir üniversitedir ve sizin burada olmanız bize ayrı bir memnuniyet, ayrı bir güç ve şevk veriyor” dedi. 

Etkinlikte üniversitemizde öğrenim gören Türk Dünyası gençlerinin hazırladığı ‘Türk Dünyası Dostluk Dansları’ gösterisi renkli görüntülere sahne oldu. Program sonunda Necmettin Bilal Erdoğan’a geleneksel Kazak milli giysisi Çapan giydirilerek karşılıklı hediye takdiminde bulunuldu.