Prof. Dr. A. Halûk Dursun Anısına ‘’Uluslararası Türk Kültürü Sempozyumu’’ düzenledi09 Aralık 2019

 

 

 

 

Uluslararası Kültür ve Dil Araştırmaları tarafından merhum Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. A. Halûk Dursun Anısına ‘’Uluslararası Türk Kültürü Sempozyumu’’ düzenledi. 
TİKA,YTB,TDK ve Ahmet Yesevi Üniversitesinin destekleriyle 6-8 Aralık 2019 tarihleri arasında Ankara’da  gerçekleşen programa siyasiler, bilim adamları ve genç akademisyenler yoğun ilgi gösterdi. 

Sempozyum açış konuşmasını Uluslararası Kültür ve Dil Araştırmaları Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fahri Temizyürek yaptı. Ardından protokol konuşmalarına geçildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Danışmanı Doğan Güngör, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necdet Ünüvar, MHP Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ruhi Ersoy, Yeni Türkiye Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Ülker Güzel ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici protokol konuşmalarını yaptı. 

Protokol konuşmalarının akabinde çağrılı konuşmacı Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Dekanı ve  Hacettepe Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Tufan Gündüz, “Kızıl Elma Neresidir?” başlıklı bir konuşma yaptı. Üç ayrı salonda yaklaşık 180 bilim insanının katılımıyla Türk dili, kültürü, tarihi ve coğrafyasıyla ile ilgili yoğun bilimsel sunumlarla sempozyum sona erdi.