Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Geleceğimiz Birliğimizde!” Yarışması11 Aralık 2019

 

Üniversitemizde geleneksel olarak düzenlenen üniversitelerarası münazara yarışmasının bu yıl üçüncüsü yapıldı. Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından desteklenen ve Debat Kulübünün organize ettiği  “Geleceğimiz Birliğimizde!” adlı etkinlik 7-8 Aralık 2019 tarihleri arasında Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. 

Kazakistan’ın seçkin üniversitelerinden 150’ye yakın öğrencinin katıldığı yarışmada, öğrencilerin bilgi ve düşünce sistemlerini geliştirmesinin yanında ülkenin tüm bölgeleriyle yakın ilişkiler kurması hedeflenmektedir.

Yarışmanın açılış töreninde bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Kazakistan’ın çeşitli bölgelerinden öğrencilerin katılmasının yarışmayı daha da anlamlı kıldığını ifade ederek, yarışmacılara başarılar diledi. 

İki gün süren ve toplam dört aşamadan oluşan yarışmada Kazakistan Cumhuriyeti UİB Üniversitesi öğrencileri birinci oldu. Ontüstik Pedagoji Üniversitesi öğrencileri ikinciliğin sahibi olurken, Taraz İnovasyon-Beşeri Bilimler  Üniversitesi takımı ise üçüncülüğü aldı.

3. Münazara Yarışması kapanış ve ödül töreninin ardından Hoca Ahmet Yesevi Türbesi ve Türkistan’ın tarihi mekanların ziyaretiyle son buldu.