Ahmet Yesevi Üniversitesinde Rusya, Türkiye ve Türk Dünyası İlişkileri Konferansı 13 Aralık 2019

 

İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Topsakal 11 Aralık Çarşamba günü Türkistan Yerleşkesinde “Rusya, Türkiye ve Türk Dünyası İlişkileri” konulu bir konferans verdi. 

Üniversitemizin Kütüphanesinde gerçekleştirilen etkinliğe, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Pusat Pilten ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. 

Konferansın açılış konuşmasını yapan Rektör Vekili Tomar, konuğun akademik çalışmaları hakkında bilgiler vererek, sunumunu yapmak üzere Prof. Dr. İlyas Topsakal’ı kürsüye davet etti. 

Topsakal sunumunda Türk Dünyasının tarihsel, kültürel, sosyolojik, politik ve bilimsel bir konu olduğuna dikkat çekerek, Rusya, Türkiye ve Orta Asya Türk cumhuriyetlerinin birbirleriyle ilişkileri, gelişmişlik düzeyleri bakımından dünya ülkeleri arasındaki konumları ve bölgesel güvenlik sorunları gibi konularda bilgilerini paylaştı. 

Konferansın sonunda katılımcıların sorularını yanıtlayan Prof. Dr. İlyas Topsakal’a Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar teşekkür belgesi takdim etti. Program toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.