Moskova’da “Tarihi-Kültürel Bağlamda Türkiye ve Rusya” Konferansı Yapıldı17 Aralık 2019

Rusya'nın başkenti Moskova'da Rusya Bilimler Akademisi (RBA) Şarkiyat Enstitüsünde "Tarihi Kültürel Bağlamda Türkiye ve Rusya Projesi" kapsamında “Rus-Türk ilişkilerinde ortak noktalar” başlığı ile uluslararası konferans düzenlendi.

Moskova Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Ahmet Yesevi Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, RBA Şarkiyat Enstitüsü, Çağdaş Türkiye Araştırmaları Merkezi ve Türk-Rus Toplumsal Forumunun iş birliği ile düzenlenen konferansa, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar,  Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar,  Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan, Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç Dr. Vakur Sümer ve bilim insanları katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ile Rusya arasında tarih boyunca önemli birliktelik, çalışma ve çatışmaların yaşandığını hatırlattı.

Ayrıca Ünal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e hediye edeceği Osmanlı-Rus anlaşmalarına yönelik bir çalışmanın kitap haline getirileceğini sözlerine ekledi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız da Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin çok köklü olduğunu belirterek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2014 Türkiye ziyareti sonrası ilişkilerin çok yönlü geliştiğini hatırlattı ve Türkiye ile Kazakistan’ın ortak üniversitesi olan Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak Rusya Bilimler Akademisi, Şarkiyat Enstitüsü ve Rusya’daki Üniversitelerle özellikle de Türkoloji bölümleriyle işbirliğini geliştirmeyi arzu ediyoruz, dedi.

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan da Kars Antlaşması'nın Rusya ile Türkiye arasında yeni bir başlangıç olduğunu kaydederek “Birbiriyle tarihdaş ve bazı dönemlerde sınırdaş olan iki ülke ilişkileri bilimsel ve kültürel birlikteliğe de taşınmalıdır” dedi.

RBA Şarkiyat Enstitüsü Tarih Bölümü Başkanı Dmitriy Vasilyev, gelecek yıl Türkiye ile Rusya arasındaki diplomatik ilişkilerin 100. yılı olduğunu anımsatarak bu yıla ilişkin Rus tarihçilerin özel bir çalışma hazırladığını dile getirdi.

Rusya-Türkiye Toplumsal Forumu Genel Sekreteri Sergey Markov da Putin ve Erdoğan'ın ikili ilişkilerin gelişmesiyle yakından ilgilendiğine işaret etti. Buna karşın iki ülkenin medya kuruluşlarının birbirleriyle ilgili haberleri Batı medyasından aldığını dile getiren Markov, “Bizim bu durumu değiştirip, birbirimizden haber alma konusunu bağımsız hale getirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Moskova YEE Müdürü Prof. Dr. Ömer Özkan, bu yılın Türkiye-Rusya karşılıklı kültür ve turizm yılı olduğunu hatırlatarak “Türkiye ve Rusya'yı kesiştiren pek çok konu var. Bu konuların bilimsel olarak bir değerlendirmesi yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Konferansta, Rusya'da Türkçe öğretimi, Rusya'da Türkiye'nin ve Türkiye'de Rusya'nın tanıtımı, Rusya ile Türkiye'nin ekonomik ilişkileri, Rusya ile Türkiye'nin kültürel-tarihi ilişkileri başlıklarında uzmanlar değerlendirmelerde bulundu.