Ahmet Yesevi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Kliniği Hizmete Açıldı 14 Ocak 2020

 

2017-2018 öğretim yılından itibaren Diş Hekimliği Fakültesi kimliğine kavuşan Üniversitemiz o günden itibaren sürekli gelişme göstererek hem öğrencilerin eğitimlerini en üst seviyede tamamlamaları hem de bölge halkına ağız ve diş sağlığı hizmeti verebilmek için çalışmalarına bir yenisini daha ekliyor. Diş Hekimliği Fakültesi kliniği ve TİKA tarafından desteklenen Fantom laboratuvarı 13 Ocak 2020 Pazartesi günü Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın katılımlarıyla hizmete açıldı. Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Kerem Engin Akpınar’ın selamlama konuşmasının ardından açılış kurdelesi kesildi. 

Törende konuşan Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Ağız ve Diş Sağlığı Kliniğinin Üniversitemize ve Türkistan halkına hayırlı olması dileklerini iletti. Kliniğin açılması sürecini kendi rektör vekilliği döneminde başlattıklarını ifade eden Mütevelli Heyet Başkanı Yıldız,  “Burada rektör vekili olarak görev yaptığım dönemde Diş Hekimliği Fakültesi ve Kliniğini projelendirdik. Alanında uzman Prof. Dr. Yüksel Türköz ve Prof. Dr. Emin Türköz ile mevcut fakülte Dekanı Doç. Dr. Kerem Engin Akpınar’ın gayretleriyle son teknolojiyle donatılmış kliniğimizi bugün hizmete açıyoruz. Ayrıca fakültemiz Kazakistan’da tek Diş Hekimliği Fakültesi özelliği de taşıyor. Burada öğrencilerimiz kazanacağı tecrübeyle Türk dünyasının çeşitli bölgelerinde hizmet edecekler. Bu bakımdan mutluyuz ve gururluyuz” dedi.

Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek ise konuşmasında Türkistan’ın eyalet merkezi olmasıyla birlikte büyük bir gelişme kaydettiğini dile getirerek “Yakın zamanda Üniversitemizin bulunduğu Türkistan şehri Güney Kazakistan Eyaleti’nin merkezi oldu. Bu değişim süreci Türkistan’ın gelişimine hız kazandırmıştır. Tabi Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak bu gelişmeden geri kalmak istemedik. Her alanda olduğu gibi son teknolojiyle donatılmış Diş Hekimliği Fakültesi Kliniğimizi bugün üniversitemize kazandırıyoruz. Sizden isteğimiz gittiğiniz her yerde kendinden bahsettiren ve aranan deneyimli diş hekimleri olmanızdır” dedi. 

Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov konuşmasında Diş Hekimliği Fakültesinin üniversitemizin en büyük fakültelerinden biri olduğunu belirterek “Türkiye, Kazakistan ve Türk dünyasından olmak üzere 900’e yakın öğrencimiz Diş Hekimliği Fakültesinde öğrenim görmektedir. Türk dünyasına hizmet eden bir üniversite olarak kaliteli hizmet verme adına öğrenciler bu klinikte teorik bilgilerini pratiğe dökecek ve öğrenimlerini en iyi şekilde tamamlayacaklardır” dedi. 

Rektör Abdrasilov ayrıca üniversitelerin toplumla bütünleşen ve topluma hizmet eden bir misyonu olduğuna vurgu yaparak, Türkistan halkının üniversitemizde ağız ve diş sağlığı hizmeti almasının Türkistan’da sağlık alanında katma değer yaratacağına dikkat çekti.