Avrasya Araştırma Enstitüsünde TMSF Denetçisi Doç. Dr. Nizamülmülk Güneş “Türkiye'de Bankacılık Sektörü” Konulu Seminer Verdi17 Ocak 2020

 

Avrasya Araştırma Enstitüsünde 15 Ocak 2020 Tarihinde Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız'ın katılımı ile davetli konuşmacı, TMSF Denetçisi Doç. Dr. Nizamülmülk Güneş “Türkiye'de Bankacılık Sektörü” konulu bir seminer verdi.

Doç. Dr. Nizamülmülk Güneş seminerine kendini tanıtarak başladı. Özgeçmişinden bahsederken bankacılık sektöründe 23 yıldır çalıştığını belirten Doç. Dr. Nizamülmülk Güneş, ata topraklarında, Kazakistan’da bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Türk bankacılık sektörünün genel görünümünü açıklayan Doç. Dr. Nizamülmülk Güneş, Türkiye’deki finansal kuruluşların aktif büyüklüğünün yaklaşık 4,6 milyar lira olduğunu dile getirdi. 

Seminerin devamında Doç. Dr. Nizamülmülk Güneş, Türkiye’de toplam 53 bankanın faaliyet gösterdiğini ve bunların 34’ünün mevduat bankası, 13’ünün kalkınma ve yatırım bankası, 6’sının ise katılım bankası olduğunu belirtti. Ayrıca son 10 yılda bankacılık sektöründe aktif oranın ciddi şekilde büyüme trendine geçtiğini açıkladı. Türkiye bankacılık sektöründeki önemli risklerden bahseden Doç. Dr. Nizamülmülk Güneş, bu risklerin minimuma indirilmesi adına gerekli çalışmaların ilgili kurumlarca yapıldığını belirtti.

Doç. Dr. Nizamülmülk Güneş, Türkiye’deki bankaların genel olarak son 10 yıllık performansları hakkında çeşitli bilgiler sunarak Türkiye’deki bankacılık sektörünün gelişmişliğinin Avrupa Birliği ülkeleri ile de karşılaştırmalı analizini yaptı. Sözlerinin devamında Doç. Dr. Nizamülmülk, genel olarak bakıldığında Türkiye’deki bankacılık sektörünün yıllar itibariyle gelişerek durumunu güçlendirdiği, lakin önümüzdeki dönemlerde ise daha fazla çalışarak istikrarlı büyüme potansiyelinin artması gerektiğini vurguladı. 

Seminerin sonunda, katılımcılar konu hakkında görüş alışverişinde bulundular. Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız sunumu için TMSF Denetçisi Doç. Dr. Nizamülmülk Güneş'e teşekkür belgesi takdim etti.