Ahmet Yesevi Üniversitesinde Hukukta Adalet ve Şeffaflığı Geliştirme Forumu17 Ocak 2020

 

16 Ocak 2020 Perşembe Günü Ahmet Yesevi Üniversitesi “Yargılama Öncesi İşlemler; Şeffaflık ve Geliştirme” forumuna ev sahipliği yaptı.  

Kazakistan Cumhuriyeti Türkistan Eyaleti Yolsuzlukla Mücadele Kamu Hizmetleri Başkanlığı tarafından düzenlen Yargılama Öncesi İşlemler; Şeffaflık ve Geliştirme Forumu, Türkistan Eyalet Valiliği ve Ahmet Yesevi Üniversitesi katkılarıyla Kültür Merkezinde yapıldı. Türkiye Kazakistan, Özbekistan ve Rusya’dan çok sayıda hukukçu, avukat ve alan uzmanlarının katıldığı forumun açılış konuşmaları Türkistan Eyalet Vali Yardımcısı Saken Kalkamanov, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar tarafından gerçekleştirildi. 

Forumda; uluslararası yargılama usul ve işlemleri,  duruşma hazırlığı devresinde yapılması gereken kişisel haklar ve yetki işlemleri, yolsuzlukla mücadelede uluslararası deneyimlerin incelenmesi, yolsuzluğa karşı hukuki süreçlerin kapsamlı bir şekilde ele alınması, yolsuzlukla mücadelede eğitim mevzuatlarının geliştirilmesi gibi yasal durum ve yetersizlikler değerlendirildi.

Etkinlik, Kazakistan’da kamu yönetimi ve yolsuzlukla mücadele uygulamaları hakkındaki görüş ve düşüncelerin paylaşımı ile sona erdi.