Ahmet Yesevi Üniversitesinin Kurumsal Statüsünde Yenilik20 Ocak 2020

 

Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kasım Jomart Tokayev’in 15 Ocak 2020 tarihli kararnamesi ile Ahmet Yesevi Üniversitesine kurumsal özel statü verildi. 

Yeni kurumsal statü münasebetiyle Ahmet Yesevi Üniversitesinde bir tören düzenlendi. Kültür Merkezinde gerçekleştirilen törende Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve Rektör Vekili Cengiz Tomar üniversite personeline konuyla ilgili açıklamalarda bulundular.  

Rektör Abdrasilov konuşmasında iki kardeş ülkenin işbirliği ile kadim Türkistan'da kurulan Ahmet Yesevi Üniversitesinin kısa zamanda büyük gelişmeler yaşadığını belirterek,  Nursultan Nazarbayev tarafından 1992’de temeli atılan Üniversitenin Türk Dünyasının ortak en büyük üniversitesi özelliği kazandığını, yeni statüsü ile akademik ve idari yapının daha da güçlenerek gelişim göstereceğini vurguladı. 

Rektör Vekili Tomar ise özel statünün üniversitelere kazandırdığı ayrıcalıklara değinerek, bu özel statü ile bütçe imkanlarının artırılması ile daha gelişmiş alt yapı ve gelişmiş yeni laboratuvarlar fırsatının kullanılabileceğini, ayrıca müfredat geliştirme ve doktora programlarını da etkileyeceğini bildirdi.

Rektör Vekili Tomar sözlerinin sonunda; “Nursultan Nazarbayev’in biz gökten düşmedik! Biz büyük boyların, halkların, büyük imparatorlukların devamı, onların nesliyiz!” sözüne atıfta bulunarak, “Tarihte bilimsel üniversitelerin temeli olan medreseleri ilk olarak Türkler kurmuştur. Bu medreseler batıda üniversitelerin kurulmasına da ilham kaynağı olmuştur. İşte Yesevi geleneğini yaşatan üniversitemizin tarihi de bu medreselere dayanmaktadır” dedi.