Ahmet Yesevi Üniversitesinin Yeni Kurumsal Statüsü Değerlendirildi22 Ocak 2020

 

Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kasım Jomart Tokayev’in kararıyla Ahmet Yesevi Üniversitesi’ne Özel Statü tanınması münasebetiyle 22 Ocak 2020 Çarşamba günü Türkistan Yerleşkesinde toplantı düzenlendi. Rektörlük Senato salonunda gerçekleşen toplantıya Türkistan Eyalet Valisi Ömirzak Şökeyev,  Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Rektör Vekili Cengiz Tomar ile akademi ve iş dünyasından temsilciler katıldı. 

Toplantıda konuşan Vali Şökeyev, Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin Türkistan için büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, “Uluslararası statüdeki Üniversitenin faaliyetleri Türkistan için büyük bir potansiyele sahip. Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin güçlenmesiyle Türkistan’ın gelişimi daha yüksek başarı ile gerçekleşecektir” dedi. 

Türk dünyasına hizmet eden Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin imkanlarının daha da artırılacağını belirten Vali Şökeyev, Valilik olarak Üniversitenin statüsünün iyileştirilmesi için üstün gayret gösterildiğini ve bu çalışmalar neticesinde özel statünün kazanıldığını açıkladı.

Türkistan bir çok yönüyle öne çıktığını dile getiren Vali Şökeyev, Türkistan Kazak halkının ve Türk dünyasının ziyaret merkezidir. Burada medfun  Türk dünyasının manevi lideri Hoca Ahmet Yesevi’yi ziyarete gelen büyük bir kitle var. Ayrıca İpek Yolu’nun duraklarından biri olan şehrimiz için turizm, mimarlık, sanat ve mühendislik alanları öne çıkmaktadır. Ahmet Yesevi Üniversitesi ile birlikte bu alanları çok yönlü olarak geliştirmek istiyoruz” dedi. 

Rektör Abdrasilov, Üniversitemize vermiş olduğu desteklerden dolayı teşekkür ederek Vali Şökeyev’e, bu gelişmelerin Ahmet Yesevi Üniversitesi’ni daha da güçlendireceğini vurguladı.  

Tanınan özel statünün önemine vurgu yapan Rektör Vekili Tomar, “Türkiye ve Kazakistan’ın ortak kurduğu tek üniversiteyiz. Uluslararası statüdeki üniversitemiz bölgenin gelişimine de büyük katkı sağlamıştır. Verilen bu statü üniversitemizi daha geliştireceği gibi eğitim - öğretim faaliyetlerimize ivme kazandıracaktır” dedi

Toplantı, değerlendirme konuşmalarının ardından sona erdi.