Avrasya Araştırma Enstitüsünde “Hindistan ve Çin Arasındaki Önemli Sorunlar ve Neden 'Chindia' İmkansız Görünmektedir?” Konulu Seminer Verildi24 Ocak 2020

 

Avrasya Araştırma Enstitüsünde 23 Ocak 2020 tarihinde Araştırmacımız Dr. Albina Muratbekova “Hindistan ve Çin Arasındaki Önemli Sorunlar ve Neden 'Chindia' İmkansız Görünmektedir?” konulu seminer verdi.

Dr. Albina Muratbekova, seminerinde, Hindistan ve Çin arasındaki ilişkilerin tarihçesine ve iki ülke arasındaki önemli sorunlara değindi. Bu sorunlar arasında; özellikle sınır anlaşmazlıkları ve Tibet sorunu yer almaktadır. Ayrıca, Dr. Albina Muratbekova Hint-Çin ilişkilerinin gelişiminde Pakistan’ın rolünü de anlattı. 

Seminerin devamında Dr. Albina Muratbekova, Çin ve Hindistan arasında ekonomik, kültürel, politik, stratejik dâhil olmak üzere çeşitli alanlardaki ilişkilerin gelişmesine rağmen, anlaşmazlıkların ikili işbirliğinin gelişimini yavaşlatan faktörlerden biri olmaya devam ettiğini kaydetti. Çin ve Hindistan arasındaki rekabetçi ilişkiler dengesi içerisinde hangi ülkenin baskın olarak öne çıkabileceğini tahmin etmenin zor olduğunu belirten Dr. Albina Muratbekova, bugünlerde Hindistan ve Çin arasındaki ilişkilerin büyük oranda barışçıl bir arada yaşamaya hizmet eden ve karşılıklı yararlar sağlayan bir işbirliği haline geldiğinin altını çizdi.

Çin, Orta ve Güneydoğu Asya’da bölgedeki jeopolitik iklimin oluşumunu etkileyebilecek kilit oyunculardan biridir. Çin, bu konuda genel bir ‘‘müdahale etmeme’’ politikasına bağlı olmasına rağmen, yine de Keşmir bölgesi üzerindeki Hindistan ve Pakistan arasındaki uyuşmazlıklarda gerektiği takdirde Pakistan’dan taraf olabilme potansiyeli taşımaktadır.

Çin’in, Pakistan üzerinden karayolu ve demiryolu taşımacılığı projelerinin güvenliğini garanti etmeye ihtiyacı olduğunu dile getiren Dr. Albina Muratbekova, Şanghay İşbirliği Örgütü’nün; Çin ve Rusya’nın arabuluculuğu ile, Hindistan ve Pakistan’ın arasındaki ikili sorunların da çözüme kavuşturulabileceği etkili bir platform haline gelebileceğini belirterek sözlerini tamamladı.

Seminerin sonunda katılımcılar sorular sorarak konu üzerinde görüş alışverişinde bulundular.