Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneğinde ‘’Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak’’ Konferansı Düzenlendi27 Ocak 2020

 

 

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneğinde düzenlenen Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak Konferansına katıldı. Öğrencilere Hoca Ahmet Yesevi'nin hayatını ve eserlerini anlatan Prof. Dr. Musa Yıldız, dört eserinden en önemlisi olan Divan-ı Hikmet’teki Hikmetlerin içeriğinden bahsetti.

Hoca Ahmet Yesevi'nin, Hacı Bektaş-ı Veli Hazretleri'nin ifadesiyle tam 99 bin talebe yetiştirdiğini söyleyen Yıldız, "Ahmet Yesevi Üniversitesi 25 yıldır eğitim veriyor, ancak 75 bin kişiye eğitim vermiştir. Nasıl bir dinamizm, nasıl bir prensip, nasıl bir dava adamı olduğunu görmeliyiz. Derdi uzak coğrafyalara Anadolu'ya, Balkanlar'a öğrenciler yetiştirmek ama prensibi zamanı çok iyi kullanmak" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Musa Yıldız: "Hoca Ahmet Yesevi'nin en büyük başarısı, zamanı iyi kullanması ve hikmetlerinde Türkçe hitap etmesidir. Ahmet Yesevi, Anadolu'daki Türk ve Müslüman kimliğimizi sürdürmemize de ilk tohumları atarak katkı sağlamıştır" dedi.

Konferans sonunda öğrencilerin sorularına cevap veren Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a Dernek yönetimi katılımlarından dolayı teşekkür etti ve Kudüs Haritası Kabartması takdim ettiler.