Ahmet Yesevi Üniversitesinde Türkoloji’nin Şekillenmesi ve Gelişmesi Semineri31 Ocak 2020

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Özbekistan Ali Şir Nevayi Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi Türkoloji Yüksek Lisans programı ortak diploma anlaşması kapsamında “Türkoloji’nin Şekillenmesi ve Gelişmesi” konulu seminer programı düzenlendi. 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında tertip edilen etkinlikte Ali Şir Nevayi Üniversitesinden dokuz öğrenci ‘Türk Dili, Yeni Türk Dili, Eski Türk Edebiyatı, Türk Folkloru, Kazak Edebiyatı, Tarih, Türk Düşüncesi’ konularında 72 saatlik seminer programına katılım gerçekleştirdi.  

Kursiyerlerin sertifikaları 31 Ocak 2020 Cuma günü Üniversite Kütüphanesinin Konferans salonunda Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ve Ali Şir Nevayi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sultan Nurmatov’un katılımlarıyla gerçekleştirilen törenle verildi. 

Törende konuşan Rektör Vekili Tomar, Türkoloji’ye çok önem verdiğine dikkat çekerek “Türk dünyasında stratejik bir konuma sahip olan Türkistan, Türkoloji’nin merkezi olmaya çok müsait. Bu bakımdan Üniversitemizin Türkoloji bölümünü güçlendirmek istiyoruz.” dedi. Türkiye, Kazakistan ve Özbekistan arasında ilişkilerin büyük gelişmeler kaydettiğine vurgu yapan Rektör Vekili Tomar, “Türk dünyasında ilişkiler büyük gelişmeler göstermektedir. Özellikle son dönemde Özbekistan’ın girişimleri kültür, turizm ve ticaret alanlarına daha bir ivme kazandırdı. Biz de buna eğitim alanında katkı sağlamak istiyoruz. Ali Şir Nevayi Üniversitesi’yle ortak Türkoloji programımız bunun ilk adımlarıdır.” diye konuştu. 

Rektör Vekili Tomar konuşmasının son bölümünde programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek “Türk dünyası olarak bizler yaklaşık bin yıl kopuk kaldık, bu ilişkilerin gelişmesi bizleri mutlu etmiştir. Bu programı düzenleyen eğitimcilerimize ve Özbekistan’dan gelerek bu kursa katılan öğrencilerimize teşekkür ederiz.” dedi.  

Rektör Yardımcısı Nurmatov “Bizler Türkoloji’yi çok önemsiyoruz. Öğrencilerimiz burada verimli bir program geçirdiler. Seminer programını düzenleyen Ahmet Yesevi Üniversitesi’ne şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Törende, Filoloji Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Nursaule Aytbayeva, Türk Filolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Bayram, Ali Şir Nevayi Üniversitesi Yüksek Lisans Birim Başkanı Rauf Yarkulov ile kursiyer öğrencilerden Bahtiyar Rahmankulov ve Gülzade Saatova birer konuşma yaparak programın önemine dikkat çektiler. 

Kapanış töreni değerlendirme konuşmalarının ardından kursiyerlere sertifikaları takdim edilmesiyle sona erdi.