Avrasya Araştırma Enstitüsü ‘Küresel Düşünce Kuruluşları Endeksinde03 Şubat 2020

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü, ‘‘Küresel Düşünce Kuruluşları Endeksi’’ne 2019 yılı itibariyle arka arkaya üçüncü kez girdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesine bağlı Avrasya Araştırma Enstitüsü, 2014 yılındaki kuruluşundan itibaren özelde Orta Asya ve genelde Avrasya bölgesi üzerine ekonomi, enerji, finans, siyaset ve kültürel konular başta olmak üzere birçok alanda akademik çalışmalar ve etkinlikler düzenlemektedir. 

Avrasya Araştırma Enstitüsü’nün bölge hakkındaki başta ekonomi, enerji, uluslararası ilişkiler ve tarih gibi akademik çalışmalarda özellikle Türkçe, Kazakça, Rusça ve İngilizce literatüre katkısı gün geçtikçe artmaktadır. Düzenlemekte olduğu faaliyetleri ile kısa sürede adından söz ettiren Enstitü’nün başarısı uluslararası alanda giderek daha fazla tescillenmektedir.  

Bu çerçevede, Enstitü’nün ilk defa 2018 yılında girdiği Küresel Düşünce Kuruluşları Endeksi’nin 27 Ocak 2020 tarihinde ilan edilen listelemesinde, ‘‘Orta Asya’daki en iyi düşünce kuruluşları’’, en iyi ‘‘Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler Düşünce Kuruluşları’’, ‘‘Sosyal Medyayı En İyi Kullanan Düşünce Kuruluşları’’, ve ‘‘İnterneti En İyi kullanan Düşünce Kuruluşları’’ kategorilerinde yerini almıştır. 2007 yılından itibaren yayınlanan endeksin 2019 yılı listelemesine dünya çapında 8248 düşünce kuruluşu katılmıştır. 

Bunların arasında ‘‘Orta Asya’daki en iyi düşünce kuruluşları’’ kategorisine sadece 63 kuruluş alınmış olup Avrasya Araştırma Enstitüsü  daha önce girdiği 2018 yılına göre 2 basamak daha yükselerek 56. sıraya yerleşmiştir. En iyi ‘‘Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler Düşünce Kuruluşları’’ kategorisinde listeye girme başarısı gösteren 156 kurum arasından 149. sırada yer almıştır. ‘‘Sosyal Medyayı En İyi Kullanan Düşünce Kuruluşları’’ kategorisinde ise yalnızca 87 kurum yer almaktadır ve Avrasya Araştırma Enstitüsü az sayıda düşünce kuruluşunun girebildiği bu sıralamada 85. sıradadır, ‘‘İnterneti En İyi kullanan Düşünce Kuruluşları’’ listesinde ise benzer şekilde yalnızca 65 kurum yer bulabilmiştir ve Avrasya Araştırma Enstitüsü 60. sıradan bu kategoriye de girerek yerini almıştır.