Ahmet Yesevi Üniversitesinde Corona Virüsü Bilgilendirme Toplantısı03 Şubat 2020

 

2019 Yılının Aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip Corona Virüsü (2019-nCov) hakkında Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesinde bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ve Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Pusat Pilten’in katılımlarıyla gerçekleşen etkinlikte Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Ziya Gencer, Corona Virüsü (2019-nCov) ilgili açıklamalarda bulundu. 

Toplantıda Dr. Gencer, 2019 yılında Çin’de başlayan salgının medyada çıkan haberlerin aksine gizemli ya da tanımlanmamış bir virüs olmadığını, uzun yıllar üzerinde araştırma yapılan tek iplikçi RNA virüsünün yeni bir alt hali olduğunu belirtti. Dr. Gencer ayrıca, 2002 yılında Honkong’ta SARS ve 2012 yılında Orta Doğu ülkelerinde MERS salgınlarına sebep olan etken virüslerle aynı virüs ailesine mensup olduğunu günümüzde bu virüslerin kontrol altına alındığını dile getirdi. 

Corona virüsü (2019-nCov) bulaşma yolları, hastalık belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında açıklamalarda bulunan Dr. Gencer, sağlıklı genç erişkinlerden ziyade, çocuklar ve kronik hastalıkları olan yaşlı bireyleri etkileyen 2019-nCov enfeksiyonu yüksek ateş, öksürük, ishal, solunum zorluğu ve baş ağrısı belirtileriyle ortaya çıktığını söyledi. Dr. Gencer, alkol bazlı el temizleyiciler ya da antibakteriyel jel kullanarak korunma sağlanacağı gibi diğer insanlarla temas, toplu taşıma araçları kullanımı sonrası ellerin yıkanması ve kalabalık yerlerde maske kullanılması gerekmektedir.” dedi.

Toplantı yöneltilen sorulara Dr. Mehmet Ziya Gencer’in yanıtlarının ardından sona erdi.