Ahmet Yesevi Üniversitesinde Kitap Tanıtım Etkinliği05 Şubat 2020

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Kütüphanesi tarafından 4 Şubat 2020 Salı günü kitap tanıtım etkinliği gerçekleştirildi. Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, rektör yardımcıları Doç. Dr. Pusat Pilten, Prof. Dr. Umirbek Umbetov ve Prof. Dr. Kemalbek Berkimbayev’in katıldığı etkinlikte yıl içerisinde alınan kitapların tanıtımı yapıldı.

Üniversite Bilgi Belge ve Enformasyon Merkezi tarafından 2019-2020 akademik yılı için üniversite bölümlerinin taleplerine göre alınan kitaplar düzenlenen törenle okuyuculara sunuldu. Ağırlıklı olarak Tıp ve Diş Hekimliği alanlarını kapsayan kitaplar tüm alanlarda ders kitapları ve yardımcı kaynakların yanı sıra biyografi, araştırma-inceleme, eğitim, bilim, anlatı, hikaye ve roman olmak üzere 12.887 kitap üniversite kütüphanesine kazandırıldı. 617 bin kitap sayısına ulaşan kütüphanemizin bu yılki kitap artış oranı yüzde dört olarak hesaplandı. 

Etkinlikte konuşan Rektör Abdrasilov, “Bu yıl fakültelerimizin ihtiyaçlarının büyük bir kısmını karşıladık,  mevcut imkanlar doğrultusunda önümüzdeki dönemde tüm eksiklikleri tamamlamayı planlıyoruz.” dedi.  Ahmet Yesevi Üniversitesi dil öğretimi ile öne çıktığına dikkat çeken Rektör Abdrasilov, “Hazırlık Fakültesi’nde dört dide eğitim veriyoruz. Mütevelli Heyet Başkanlığının da destekleriyle yabancı dil öğretimi kitapları alımı da yapacağız, amacımız öğrencilerimizi üst seviyede yabancı dil edinimiyle mezun etmektir.” şeklinde konuştu. Rektör Abdrasilov, konuşmasının son bölümünde yeni kitapların üniversitemize kazandırılmasında destekleri olan Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ile emeği geçen kütüphane yöneticilerine teşekkür etti. 

Rektör Yardımcısı Pilten ise konuşmasında, üniversite kütüphanesinin gerek fiziki gerekse içerik bakımdan bölgenin öncü kütüphanesi olduğunun altını çizerek, “Üniversitenin ve bilimin gelişmesi için kitap en temel kaynaktır. Araştırmacı öğrenciler ve akademisyenlerimize bunları temin etmekle mükellefiz” dedi. 

Toplantı, değerlendirme konuşmalarını takiben yeni kitapların tanıtım sergisiyle sona erdi.