Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan Ahmet Yesevi Üniversitesinde05 Şubat 2020

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı koordinasyonu ve üniversitelerarası akademik değişim protokolleri kapsamında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Başkanı, OMÜ Atatürk İlkeleri İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan Üniversitemizin Türkistan Yerleşkesinde bilimsel çalışmalara katılım gerçekleştirdi. 

25 Ocak – 5 Şubat 2020 tarihleri arasında Beşeri Bilimler Fakültesi’nde ders ve seminerler veren Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan pedagojik formasyon ve tarih alanında bilgi, birikim ve deneyimlerini paylaştı. Prof. Dr. Çağlayan ayrıca 4 Şubat 2020 Salı günü gerçekleştirdiği seminerde “Prof. Dr. Arnold Toynbee’nin 1917 tarihli Pan-Turanizm Hareketi’ni” anlattı.

İngiliz Dışişleri Bakanlığı Orta Doğu Masası Uzmanı Prof. Dr. Arnold Toynbee’nin 1917 tarihli Pan-Turanizm Hareketi değerlendirildiği seminerde Anadolu’dan, Orta Asya‘ya Türk dili konuşan halkların birliğinin batı için tehlike arz ettiğini ve bu birliğin engellemesi için önerilen projelerden bahsedildi. Çağlayan, günümüzde Türkiye, Kazakistan ve Türk halklarının yakınlaşması, Ahmet Yesevi Üniversitesinin varlığı, siyasi ve ticari ilişkilerin gelişmesi Türk dünyası birliği noktasında Toynbee’nin raporunun haklılığına vurgu yaptı. 

Misafir öğretim üyesi Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan’a üniversitemizdeki çalışmalarından dolayı Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar teşekkür belgesi takdim etti. Programını tamamlayan Çağlayan Türkiye’ye dönüş yaptı.