Ankara’da Burslu öğrencilerle “İslam Öncesi Türk Tarihi ve Kültürü” kitabının değerlendirme toplantısı yapıldı05 Şubat 2020

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkiye’de yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam eden Kazakistanlı burslu öğrencilerle her ay düzenli olarak gerçekleştirilen kitap okuma değerlendirme toplantısına katıldı.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Kalenderoğlu’nun koordinatörlüğünde devam eden toplantının Şubat ayındaki konuğu Prof. Dr. Zeki Velidi Togan ekolünün önde gelen temsilcilerinden Genel Türk Tarihi Hocası Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu oldu. 

1995-1998 yılları arasında Ahmet Yesevi Üniversitesinde Rektör Vekilliği görevinde bulunan Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu’nun “İslam Öncesi Türk Tarihi ve Kültürü”  kitabının değerlendirildiği toplantıda Prof. Dr. Musa Yıldız, öncelikle katılımlarından dolayı Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu’na teşekkür etti.

 Prof. Dr. Musa Yıldız: ‘’Türklerin Genel Tarih denemelerinden en mühim ikisi önce Prof. Dr. Zeki Velidi Togan (Umumî Türk Tarihine Giriş) ve sonra Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu (Türk Millî Kültürü) tarafından yazılmıştır. Bu iki hocanın önce talebesi olmuş ve sonra onların asistanlığını yapma şerefine erişmiş Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu’nu Ahmet Yesevi Üniversitesinde doktora öğrencilerinin katıldığı bu programda ağırlamaktan mutlu olduk’’ dedi.

Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu ise yaptığı konuşmada Ahmet Yesevi Üniversitesinde görev yaptığı döneme ilişkin katılımcılara bilgiler verdi. Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu, Türklerin tarih sahnesine çıkışı, yaşadıkları bölgelerinin coğrafi yapısı ve siyasi tarihleri hakkında bilgiler verdi.

 Toplantı öğrencilerin sorularının ardından toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.