Ahmet Yesevi Üniversitesinde Psikolojik Danışmanlık Rehberlik Semineri17 Şubat 2020

 

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Türkistan Eyalet Valiliği işbirliğiyle düzenlenen Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik seminerinin açılışı 17 Şubat 2020 Pazartesi günü Kütüphane’nin fuaye alanında gerçekleştirildi. 

Pdr uzmanı Prof. Dr. Talant Boleyev tarafından “Ergenlik Döneminde İntiharın Önlenmesi” temasıyla düzenlenen seminerde, gençlerin kişisel gelişimi desteklenmesi, sosyal ve kişisel sorunlarını çözmelerinde yardımcı olunması ve günlük yaşamın stresleri ile baş edebilmeleri ele alınacak. 

Etkinliğin açılış törenine Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Umirbek Umbetov, Prof. Dr. Kemalbek Berkinbayev, Doç. Dr. Pusat Pilten, Doç. Dr. Şolpan Esimova ve Türkistan Eyalet Valiliği İnsan Kaynakları Müdürü Rahimbek Jolayev’in yanı sıra çok sayıda pdr uzmanı katıldı. 

Törende konuşan Rektör Yardımcısı Umbetov, genç bireylerin yaşadıkları sorunlar ve çözüm yolları hususunda psikolojik danışmanlık ve rehberlik eğitiminin önemine dikkat çekerek, gençlerin mesleki ve sosyal yaşantılarında ihtiyaç duyabilecekleri becerilerin desteklenmesi ve kişisel ve toplumsal konularda farkındalıklarını kazandırılması bakımından psikiyatristlere önemli görev düştüğünü vurguladı.

Rektör Yardımcısı Pilten ise Ahmet Yesevi Üniversitesi kurulduğu günden bu güne Türkistan’a gerek eğitim ve gerekse sosyal alanında katma değer yarattığının altını çizerek, “Türkistan Eyalet Valiliği işbirliğiyle düzenlenen seminer gerek psikoloji alanına gerekse gençlerin kişisel gelişimine katkı sağlamasını ümit ediyoruz.” dedi. 

Türkistan Eyaleti İnsan Kaynakları Müdürü Jolayev ise “Son zamanlarda özellikle gençlerin yaşadığı ruhsal sorunlar intihar girişimlerini artırmaktadır. Ahmet Yesevi Üniversitesi ile düzenlediğimiz psikolojik danışmanlık rehberlik semineri ile daha bilinçli gençler yetiştirmeyi hedefliyoruz.” dedi. 

Açılış konuşmaların ardından seminerin ilk dersi Prof. Dr. Talant Boleyev tarafından gerçekleştirildi. 17-28 Şubat 2020 tarihleri arasında 76 saat düzenlenecek seminerde 25 kursiyer psikolojik danışmanlık ve rehberlik eğitimi görecek.