Prof. Dr. Zakir Avşar Avrasya Araştırma Enstitüsünde “Etkili İletişim” Semineri Verdi19 Şubat 2020

 

Avrasya Araştırma Enstitüsünde 18.02.2020 tarihinde Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar “Etkili İletişim” başlıklı seminer verdi.

Seminer, Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer’in açılış konuşmasıyla başladı. Doç. Dr. Vakur Sümer konuşmasında Prof. Dr. Zakir Avşar’a ziyaretinden dolayı teşekkürlerini sundu ve kendisinin yaptığı görevler hakkında kısa bilgi sundu.

Prof. Dr. Zakir Avşar, seminerine kendini tanıtarak başladı. Avrasya Araştırma Enstitüsü kadroları ile tanıştığından ve Kazakistan’da bulunduğundan dolayı memnuniyetini bildiren Prof. Dr. Zakir Avşar, sunacağı konu başlığının “Etkili İletişim” olduğunu hatırlatarak, bu konunun insanlar arasındaki ilişkilerde çok önem taşıdığını dile getirdi. Etkili iletişim konusunda en öne çıkan noktalardan birinin insanın sesini duyurabilmesi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Zakir Avşar, iyi bir iletişim kurmak için “selam” ile başlamaktan daha güzel bir şey olmadığını belirtti. Ayrıca insanların pozitif ve negatif davranışlarının nedenlerini anlattı ve iletişimde duyabilmenin ve sabırla dinlemenin de anlamının altını çizdi.  

Seminerin devamında Prof. Dr. Zakir Avşar insanların hayatında hoş sözlerin duyulmasının insanları mutlu ettiğini dile getirdi. Kendi hayatından örnekler veren Prof. Dr. Zakir Avşar, Hz. Mevlana’nın sözlerinden de alıntılar yaptı. Prof. Dr. Zakir Avşar, insanların hiçbir zaman ağızlarını kötü sözler ile kirletmemelerini tavsiye ederek sözlerini tamamladı.

Seminerin sonunda konuyla ilgili soru-cevap kısmı gerçekleşti ve Avrasya Araştırma Enstitüsünün Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer değerli davetli konuşmacı Prof. Dr. Zakir Avşar’a sertifika takdim etti.