Avrasya Araştırma Enstitüsünde Prof. Dr. Dosbol Baygunakov ''Eski Çağlar ve Ortaçağ: Ortak Miras ve Tarihsel-Kültürel İlişkiler'' Başlıklı Seminer Verdi21 Şubat 2020

 

 

Avrasya Araştırma Enstitüsünde 20.02.2020 tarihinde Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesinden Prof. Dr. Dosbol Baygunakov ''Eski Çağlar ve Ortaçağ: Ortak Miras ve Tarihsel-Kültürel İlişkiler'' başlıklı seminer verdi.

Prof. Dr. Dosbol Baigunakov, seminerine kendini tanıtarak başladı. Daha önce Avrasya Araştırma Enstitüsü’nde de çalıştığını belirten sunucu, Enstitünün tüm faaliyetlerini ve yayınlarını yakından takip ettiğini belirtti. Uzun yıllardır Antik Çağ ve Orta Çağ konusu üzerinde çalışan Prof. Dr. Dosbol Baigunakov, yakın zamanlarda bu çalışmaların sonucu olarak ortaya çıkan bir eserinin de yayınlanacağını açıkladı. Elbaşı Nursultan Nazarbayev’in yayınladığı "Büyük Bozkırın Yedi Yönü" makalesinin çıkması sayesinde araştırılmakta olan döneme yeniden daha çok önem verildiğini dile getirdi.   

Seminerin devamında Prof. Dr. Dosbol Baigunakov, öğrencileri ile birlikte Kazakistan’da birçok antik höyükte yürütülen arkeolojik araştırma çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgiler sundu. Prof. Dr. Dosbol Baigunakov’a göre, Antik Çağlarda ve Orta Çağlarda yaşam anlayışında çok fazla değişiklikler olmamıştır.  Bunun nedeni, bu bölgedeki kabilelerin geleneklere özel bir önem vermesidir. Savaş ruhunu yüksek tutmak amacıyla at üzerinde bayrağı yükseltmek, bu bölgenin kabilelerinin karakteristiğiydi. Prof. Baigunakov, Antik Çağ ve Orta Çağ döneminin bayraklarındaki motiflerin bugünlerde de halk arasında gelenek olarak kullanıldığını belirtti.

Seminerin sonunda Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer ve Enstitü’nün uzmanları ile seminere katılan misafirler, konuyla ilgili görüşlerini paylaşarak soru alış verişinde bulundular. Seminer, Prof. Dr. Dosbol Baigunakov’a sertifika takdimi ile sona erdi.