Ahmet Yesevi Üniversitesinde Üniversitelerarası Voleybol Ligi Başladı05 Mart 2020

 

Kazakistan Milli eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Üniversitelerarası Voleybol Ligi Ahmet Yesevi Üniversitesinde törenle başladı. 

Kazakistan Milli Eğitim Bakanlığı Beden Eğitimi Dairesi Başkanlığı organizasyonunda bu yıl ilki düzenlenen Voleybol Liginin açılışı 25 Şubat 2020 Salı günü Ahmet Yesevi Üniversitesi Sanat Fakültesi Bekzat Sattarhanov spor salonunda, Milli Eğitim Bakanlığı Beden Eğitimi Daire Başkanı Sadık Mustafayev, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Türkistan Eyaleti Vali Yardımcısı Jandos Bayırhanov’un katılımlarıyla gerçekleştirildi. Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Ruhani Janguru (Manevi Uyanış -Ulusal Kalkınma) projesi kapsamında tertip edilen turnuvanın ilk etabında Silkvay Üniversitesi, Korkut Ata Üniversitesi, Abay Üniversitesi, D. Serikbayev Doğu Kazakistan Teknik Üniversitesi ve Ahmet Yesevi Üniversitesi takımları mücadele edecek. 

Törende konuşan Rektör Abdrasilov, bu yıl ilki düzenlenen etkinliğe Üniversite olarak ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Öte yandan Rektör Abdrasilov, bu tür spor etkinliklerinin üniversiteler arasındaki ortaklıkların gelişmesine katkı sağladığı gibi, sağlıklı, üreten, verimli ve dinamik bir toplum için çok önemli olduğunu vurguladı. 

Öğrenciler arasında ilk kez düzenlenen voleybol Liginin önemine dikkat çeken Milli Eğitim Bakanlığı Beden Eğitimi Dairesi Başkanı Mustafayev, Cumhurbaşkanının talimatları üzerine gençler arasında takım sporları turnuvaları başlatıldığını ve ileride kızlar arasında bu tür yarışmaların düzenleneceğini söyledi. Mustafayev, etkinliğe ev sahipliği yapan ve katkı sunan Ahmet Yesevi Üniversitesi’ne teşekkür ederek, takımlara  başarılar diledi. 

Voleybol Ligi Eylül ayında sona erecek.