Ahmet Yesevi Üniversitesinde Hocalı Katliamı Anma Programı05 Mart 2020

 

Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde yaşanan Hocalı Katliamının 28. yıl dönümü münasebetiyle 26 Şubat 2020 Çarşamba günü Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesinde anma programı düzenlendi.

Kültür Merkezi Toplantı ve Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinlik şehitler için Kuran tilaveti, saygı duruşu ve Milli Marşların okunmasıyla başladı. Programın açış konuşmasını yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar birlik ve beraberlik mesajları vererek, “Bizim güçlü olmamızın tek yolu Türk dünyasının birliği ve bu birliğin gücüdür.” dedi. 

Öte yandan Tomar, köklü geçmişe sahip Türk dünyasının tarihi başarılarla dolu olduğuna dikkat çekerek “Medeniyetler zaferlerini kutlamaya meyyaldir. Ancak bu zaferlerin bir de bedeli vardır. Bizler atalarımızın ödediği bu bedel sayesinde hür yaşıyoruz. dedi. Türk dünyası olarak bu tür hadiselerin daha az yaşanması için üzerimize düşen sorumlulukları hatırlatan Tomar, “Vatanını en çok seven işini en iyi yapandır. Atalarımızın bıraktığı bu emaneti çok çalışarak payidar kılmalıyız” dedi. 

İslam dünyasına karşı Batının iki yüzlü bir tutum sergilediğine işaret eden Tomar, Bosna’da, Ruanda’da Karabağ’da yapılanları görmezden gelindiğini bunun aksine Osmanlı’nın son dönemlerindeki var olma mücadelesini ise soykırım olarak kabul ettiklerini belirtti. Rektör Vekili Tomar konuşmasını, Karabağ şehitleri ve tüm şehitlerimizi yad ederek, Bahtiyar Vahapzade’nin “Torpaqdan Pay Olmaz” şiiriyle noktaladı. 

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Umirbek Umbetov ise Ahmet Yesevi Üniversitesi Türk dünyasının gençlerini bir çatı altında topladığını belirttiği konuşmasında, üniversitemizde öğrenim gören Azerbaycan gençlerinin düzenlediği bu etkinliğin Türk alemiyle hep birlikte anılmasının önemine dikkat çekti. 

Akabinde söz alan Türkistan Eyaleti Azerbaycan Temsilcisi Natik İbrahimov, Hocalı katliamının Azerbaycan Halkına yöneltilmiş acı bir olay olduğuna vurgu yaparak, yaşanan bu hadisenin uluslararası hukukta çözüme kavuşturulması için her platformda dile getireceklerini belirtti. 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Eren Akdeniz ise günün anlam ve önemine binaen yapmış olduğu konuşmasında bu hain saldırının tarihsel boyutunu ortaya koyarak, Azerbaycan’ın bu alandaki mağduriyetini ve haklılığını savundu.

Etkinlik, protokol konuşmalarının ardından Üniversitemiz öğrencileri tarafından Hocalı Şehitleri anısına seslendirilen şiirlerle son buldu.